مدیریت تولید در گلخانه | مقدمه

مدیریت تولید در گلخانه
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در مبحث مهم مدیریت گلخانه سعی می شود در هر قسمت، مسائل و مشکلات موجود در گلخانه ها به صورت عملی مورد بحث قرار گیرد.

در سال های اخیر کشت های گلخانه ای در کشور ما گسترش زیادی یافته است؛ به طوری که با احداث شهرک های گلخانه ای در استان های مختلف کشور، سطح زیر پوشش گلخانه ها به سرعت در حال افزایش است. هدف از تولید و کشت محصولات در گلخانه ها، افزایش تعداد دفعات کشت و حفاظت از محصولات در برابر شرایط نامساعد محیطی، از قبیل درجه حرارت بالا، سرما و آفات و بیماری های گیاهی است.

توسعه صنعت گلخانه داری بدون توجه به مسائل مدیریتی و عملیات به زراعی امکان پذیر نیست. اعمال مدیریتی صحیح در این گلخانه ها، میزان بهره وری و عملکرد را افزایش خواهد داد. متأسفانه بسیاری از گلخانه های فعلی به صورت کاملاً سنتی ساخته و مدیریت می شوند. یکی از مشکلات صنعت گلخانه داری در ایران این است که اغلب کسانی مبادرت به احداث گلخانه می نمایند که تجربه علمی و عملی گلخانه داری را ندارند و صرفاً به قصد دریافت تسهلات بانکی اقدام به احداث گلخانه می نمایند. به جرأت می توان گفت یکی از مهم ترین دلایل عدم موفقیت این افراد، عدم آشنایی آنها با اصول اولیه مدیریت گلخانه و نحوه کنترل عوامل محیطی است.

مدیریت تولید در گلخانه

مدیریت صحیح گلخانه، از زمان انتخاب محل احداث گلخانه شروع می شود و سپس مسائلی مانند انتخاب نوع سازه گلخانه (تونل کوتاه یا بلند)، نوع محصول انتخابی برای پرورش در گلخانه، تجهیزات مورد نیاز و کنترل عوامل محیطی را در بر می گیرد. هر یک از موارد بالا می توانند به نحوی در تولید و افزایش بازده گلخانه مؤثر باشند. با داشتن گلخانه های مجهز مدرن یا نیمه مدرن، می توان تمام یا بخش مهمی از عوامل محیطی را به صورت خودکار یا نیمه خودکار کنترل نمود. بسیاری از گلخانه های موجود در کشور به علت نداشتن تجهیزات کافی، قادر به کنترل عوامل محیطی گلخانه نیستند و این امر سبب بروز مشکلاتی در آینده و نیز افزایش هزینه ها و خطرپذیری تولید خواهد شد. در مبحث مهم مدیریت تولید در گلخانه سعی می شود در هر قسمت، مسائل و مشکلات موجود در گلخانه ها به صورت عملی مورد بحث قرار گیرد.

در طرح ارزیابی گلخانه های استان های گیلان و چهارمحال و بختیاری و بررسی بیش از 130 گلخانه، که نتایج آن در اولین همایش ملی تکنولوژی تولیدات گلخانه ای نیز منتشر شد، مشخص گردید که برخلاف استقبال زیاد مردم برای احداث گلخانه و تشویق مسئولان و ارائه تسهیلات بانکی، صنعت گلخانه داری کشور با مشکلات عدیده ای مواجه است و هنوز درباره مسائل ساده ساخت گلخانه و مدیریت آن، آموزش کافی به گلخانه داران ارائه نشده است.

مدیریت تولید در گلخانه

در این مبحث سعی می شود بیشتر به مسائل و مشکلاتی پرداخته شود که گلخانه داران با آن مواجه هستند. هدف ما، تهیه یک مجموعه آموزشی برای علاقه مندان به رشته تولیدات گلخانه ای است تا بهتر با گلخانه، عوامل محیطی مؤثر بر رشد گیاهان و نحوه کنترل آنها آشنا شوند. پس با ما همراه باشید.

قسمت های مختلف دوره جامع مدیریت گلخانه را از لیست زیر مطالعه کنید.

مبحث مدیریت تولید در گلخانه شامل 11 فصل است که فهرست آن را در زیر مشاهده می کنید. در سایت به برخی از قسمت های آن ها پرداختیم. اما برای مطالعه کامل این موضوع و تمام فصل های آن، اپلیکیشن اندروید کشت گلخانه ای را دانلود کنید.

در این برنامه علاوه بر این موضوع، صدها مطلب آموزشی مفید و بروز دیگر در زمینه گلخانه داری را بخوانید.

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب