همه‌ی نژادهای سگ های گله را بشناسیم

نژاد سگ های گله
  • این پست را با دیگران به اشتراک بزارید:
Share on facebook
فیسبوک
Share on linkedin
لینکدین
Share on twitter
توییتر
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on pinterest
پینترست
Share on email
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع سگ های گله آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های گله را بیشتر بشناسیم.

سگ نژاد تیبتن اسپانیل | Tibetan Spaniel

سگی است با جثه کوچک که شباهت زیادی به نژاد پکینیز (Pekingese) دارد، با این تفاوت که پوزه بلند تری دارد، موهایش کوتاه تر است و پوست اضافه در اطراف چشمهایش ندارد. ارتفاع بلندتری نسبت به پکینیز دارد، با وقار قدم بر می دارد، جمجه گرد، دم حلقه شده در پشت، چشمها به رنگ عسلی و بینی همیشه سیاه رنگ است. در رنگ های متنوعی اعم از خاکستری، طلایی، کرم، قرمز، سفید، مشکی و بلوطی – مشکی یافت می شود.

تیبن اسپانیل سگی است جسور، سرحال، خوشحال، آرام و قابل اعتماد. با اعضای خانواده بسیار خوش برخورد، شیرین و محافظ آنها است، خصوصاً با کودکان. اما با غریبه ها رابطه خوبی ندارد. سگ پر سر و صدایی نیست اما در هنگام وقوع حادثه و یا ورود افراد غریبه پارس می کند. گاهی اوقات سرخود و لجباز می شود. اما همراه خوبی برای همه افراد خانواده است. بسیار مستقل و دیدبان عالی. با سایر حیوانات خوب است، آموزش دادن به آنها نیاز به وقت و حوصله دارد. ماده های این نژاد تنها یکبار در طول سال آماده جفتگیری می شوند.

نژاد سگ شایلو شپرد | Shiloh Shepherd

ظاهر پوشش بدن شایلو شپرد ضخیم است. دارای پشتی پهن، قوی و سخت می باشد. سر، پهن و زیبا بوده و متناسب با بدن می باشد. دارای گونه های قوی می باشد که هر چه به طرف پوزه پیش می رود باریک تر می شوند. پوزه او باید مشکی باشد. ظاهر پوزه نباید دراز و باریک یا نوک تیز باشد. ران ها عضلانی بوده و دم پوشیده شده است از موهای متراکم که به سمت پایین آویزانند. پوشش آنها به دو گونه است: صاف و مخملی. در نوع مخملی طول مو متوسط بوده و دارای پوشش زیرین متراکم می باشد و همچنین دارای یال جدا از گردن تا سینه هستند. طول مو در این نوع نباید از ۱۲ سانتیمتر بیشتر باشد. در نوع صاف طول مو متوسط و زخیم بوده و دارای پوشش بیرونی ناملایم می باشند.

شایلو شپرد بسیار شبیه به ژرمن شپرد بوده اما بزرگ تر می باشد. شایلو شپرد نسبت به ژرمن شپرد پر سر و صدا تر بوده و از نظر مشکل کفل بهتر می باشد. شایلو شپرد هنوز نسبتاً ناشناخته است. این نژاد یک دوست و همراه خوبی می تواند باشد. آنها بسیار باهوش، دلیر و با اعتماد بنفس هستند و با تمایل از خانواده خود دفاع می کنند، اما هنوز دوست و همنشین خوبی برای خانواده و دوستانشان می باشند. دیدبان و نگهبان خوبی است. شایلو شپردها بطور باورنکردنی شجاع و وفادار هستند. بسیار جدی و باهوش بوده و توانایی زیادی در آموختن دارند. شایلو شپردها علاقه زیادی به نزدیک بودن به خانواده شان را دارند. آنها باید از زمان تولگی بخوبی تربیت و اجتماعی شوند.

نژاد سگ شتلند شیپداگ | Shetland Sheepdog

نژاد شتلند شیپداگ نمونه کوچک از راف کولی می باشد. از زاویه کنار صورت به دو قسمت توسط ماهیچه ای که از گوش ها تا پوزه ادامه دارد، جدا شده است. زاویه بین پیشانی و پوزه ملایم است. دندان ها همانند قیچی بر روی یکدیگر سوار می شوند. بینی سیاه رنگ است. چشم ها بادامی شکل و به رنگ مشکی می باشند. رنگ آبی چشم ها در سگ های رنگ طوسی قابل قبول است. ۴/۳ گوش تیره و نوک آن به سمت جلو افتاده است. گردن قوس دارد و عضلانی، دم پر مو، صاف و افتاده می باشد. (گاهاً دو دارای پیچ ملایمی است). بعضی اوقات ناخن ها را با عمل جراحی خارج می کنند. پوشش خارجی مضاعف و در سرتاسر بدن به جز ناحیه سر و پاها بلند می باشد. طول موهای اطراف گردن بلندتر است و پوشش بیرونی صاف و زبر می باشد، پوشش زیرین نرم و کوتاه است. در رنگهای سفید – طوسی، مشکی – سفید، قهوه ای – سفید یافت می شود.

شتلند شیپداگ سگی است با وفا و مشتاق که یک همراه فوق العاده را تشکیل می دهد. مطیع، هوشیار و دارای خلق و خویی دوست داشتنی است. نسبت به اعضای خانواده با وفا و پر محبت است. این نژاد به بودن در کنار مردم محتاج است. بهتر است از تولگی به خوبی اجتماعی شوند. سگ های دیدبان و گارد خوبی هستند، حساس به تُن صدا می باشند. این سگ از شما فرمانبرداری نمی کند اگر احساس کند به آنچه دستور می دهید اعتقاد ندارید و یا اگر با صدای خشن با او صحبت کنید. آنها به صاحبی آرام اما قدرتمند نیاز دارند و باید افراد خانواده ای که با آنها بزرگ می شوند همگی با اعتماد بنفس و فرمانده باشند. بسیار باهوش، سرزنده و آموزش پذیر می باشند. شتلند شیپداگ یکی از تیز هوش ترین نژادهاست. باید آن را مشغول نگه داشت.

حس چوپانی هنوز هم در بسیاری از آنها یافت می شود و این وظیفه را از رهبری گله های گاو تا گوسفندهای کوچک به نحو احسنت انجام می دهند. به تعقیب علاقه زیاد دارند. اما باید به او آموزش داد تا به تعقیب ماشین ها نپردازد و در امکان عمومی همیشه از قلاده استفاده نمایید. به دلیل زیبایی منحصر به فرد و رفتار مهربانش از شهرت زیادی برخوردار است. نسبت به غریبه ها و خصوصاً کودکان بی اعتماد است. به غریبه ها پارس می کتند و از نوازش شدن توسط آنها لذت نمی برد بلکه ممکن است غر زند و یا گاز بگیرد. با مراجعه و یا ورود افراد نا آشنا پشت وسایل پنهان می شود. اما تمامی این ناهنجاری های رفتاری می تواند با رهبری و تربیت یک صاحب با تجربه برطرف شود.

نژاد سگ سرابی | Sarab

در گذشته مردم سراب برای محافظت از زمین ها و دام های خود از سگ های بومی آن منطقه استفاده می کردند که با مرور زمان و افزایش تعداد دام ها و مساحت زمین های کشاورزی شروع به پرورش بیشتر سگ های بومی آن منطقه کردند، که با توجه به این که شرایط آب و هوایی و محیطی شهرستان سراب برای پرورش سگها بسیار عالی بود، با گذشت زمان های زیاد تعداد سگ های بومی آن منطقه افزایش چشم گیری داشت به طوری که سگ های آن منطقه را با مشخصات ظاهری و خصوصیات باتنی خودش به عنوان سگ های سرابی می شناختند.

امروزه نیز این سگ ها را با نام سگ های سرابی می شناسند که یکی از بزرگ ترین و بهترین نژادهای سگ در ایران می باشد. این سگ ها دارای جسته ای بزرگ، بدنی تقریبا پر مو و کله ای درشت هستند که در نوع خود بی نظیر است. از این نژاد برای امور مختلفی مثل نگهبانی از باغ ها و… و محافظت از خود (محافظت انسان در برابر حمله حیوانات وحشی و…) استفاده می شود. زیرا سگ های سرابی قدرت خارق العاده در دفاع از خود دارند و از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند. پوست این سگ ها نسبت به نژادهای دیگر بسیار زخیم است به طوری که دندان حیوان مهاجم به سختی در آن فرو می رود و دارای فک های بسیار قوی و دندان های بسیار محکم هستند.

نژاد سگ راف کولی | Rogh Collie

کولی سگی دوست داشتنی، فعال و پر انرژی است که دارای موهای بلند می باشد. سال ها پیش فیلم لَسی در آمریکا محبوبیت و معروفیت این سگ گله را جاودانه کرد. دارای سر باریک و بلند می باشد. جمجمه در بین گوش ها صاف است. بینی به رنگ سیاه می باشد. سه چهارم گوش برافراشته و نوک آن افتاده است. به رنگ های سفید – قهوه ای، سفید – قهوه ای – سیاه و آبی – سفید یافت می شود.

کولی سگی است بسیار باهوش، حساس، شیرین، مهربان و باوفا، دارای اسعتداد زیاد در آموختن. اصولاً رفتار خوبی با سایر سگ ها و حیوانات خانگی دارد. نسبت به کسانی که دوست دارد بسیار مدافع و حساس است. گزارش شده که یک کولی ۲۰۰۰ مایل را طی کرد تا صاحب خود را پیدا کند! برای کودکان عالی می باشد و رفتار مهربانی نسبت به آنها دارد. کولی معمولاً حالت تهاجمی ندارد اما گاهی اوقات نسبت به افرادی که نمی شناسد مهاجم می شود.

نژاد سگ پولی | Puli

پولی سگی است با جثه متوسط – گرد و جم و جور همراه با پوشش خارجی زیبا و متمایز. بدن عضلانی و سر در تناسب کامل با بدن قرار دارد. جمجمه از کنار تخم مرغی شکل و از روبرو گرد به نظر می آید. دم به صورت فر بر پشت کمر قرار می گیرد. چشم ها بادامی شکل و به رنگ خرمائی است. ارتفاع موها در سگ بزرگسال به سطح زمین می رسد. رنگ های قابل قبول در این نژاد شامل مشکی، طیف طوسی و قهوه ای می باشد.

پولی سر زنده، شاداب و سگی خوشحال و باوفا است. یک سگ خانگی ایده آل است که تمامی شرایط خود را سازگار می سازد. هوشیاری ذاتی این نژاد آموزش آن را بسیار آسان می سازد. اگر متوجه شود که صاحبش قدرت کافی در مهار کردن وی ندارد می تواند به سگی لجوج و خودسر تبدیل شود و از قوانین ذهنی خود پیروی می گند. از غریبه ها خوشش نمی آید اما حالت عصبی و تهاجمی با آنان ندارد. اگر احساس خطر کند پارس اخطار دهنده ای می کند. برای کودکان که ممکن است آنها را اذیت و آزار دهند پیشنهاد نمی شود. بسیار مهم است که نحوه رفتار درست با آنان را آموزش ببینید.

نژاد سگ پرتگیز شپرد | Portuguese Shepherd

پوشش خارجی شپرد پرتقالی صاف و بلند و گاهاً موجود است. موها دارای پوشش زیرین نمی باشد و در رنگ های فندقی – زرد، طوسی – خاکستری و مشکی یافت می شود. گاهاً تعداد اندک موهای سفید بر روی بدن قابل روئیت است اما به جز در بخش سینه سگ، اگر یک لکه سفید بر جای دیگر بدن باشد، نشانه عدم اصالت حیوان است. موهای بلند قسمت جلو بدن حیوان را کاملاً پوشانیده. این نژاد دارای ریش است که ظاهری معقولانه به او بخشیده. چشم ها گرد و تیره اند با نگاهی نافذ. گوش ها معمولاً در دو طرف صورت افتاده است. گاهاً گوش این نژاد جراحی می شود که البته این عمل هم اکنون در برخی کشورهای اروپایی ممنوع گردیده است. به علت بلندی پاها، جثه آن بزرگ به نظر می رسد. این پاهای بلند و قدرتمند جهت زیستن و فعالیت در زمینه ای سخت و ناهموار بوجود آمده است. سینه عریض است و موها در بخش سر بلندتر می باشد که ظاهری شلخته به او بخشیده. جمجه آن عریض، محکم و بینی برجسته می باشد. فک و دندان های قدرتمند دارد. دم نوک تیز در امتداد ستون فقرات قرار دارد.

شپرد پرتقالی یکی از جان سپارترین و باهوش ترین سگ های گله در دنیاست. سگی است جسور، شاداب و مصر در کار. بسیار باوفا و پیوسته در قید و بند صاحبش. شپرد پرتقالی به آموزش و تمرین های مناسب و مدام نیازمند است. هوش بالاتر از حد میانگین دارد و به خوبی تعالیم را فرا می گیرد. اما گاهی می تواند به سگی سلطه جو، لجباز، خودسر و سمج تبدیل شود. اگر احساس کند که صاحبش در مقایسه با او ضعیف و بی اعتماد به نفس است. به هر حال سال هاست که این نژاد جهت چوپانی آموزش می بیند. به محض اینکه آموزش وی تکمیل شد، نتیجه و کاری بیش از حد انتظار شما انجام خواهد داد. به یک صاحب با شخصیت محکم و با اعتماد نیاز دارد. با سایر سگ ها رابطه خوبی دارد، گرچه گاهاً نرها با یکدیگر درگیر می شوند. اگر به خوبی اجتماعی شود با سایر حیوانات کنار می آید.

معمولاً با کودکان با ملایمت رفتار می کنند اما گاهاً نرها در حفظ قلمرو خود سر سختند. با افراد غریبه محتاط است و می تواند دیدبان خوبی باشد. از مال و قلمرو خود و صاحبش، خستگی ناپذیر محافظت می نماید. جهت چوپانی و حفاظت از گله های گوسفند و گاو، اسب و خوک بکار گرفته می شود. بدلیل هوش زیاد و عکس العمل سریع از شهرت خوبی برخوردار است. باید اعتراف کرد عاشق صاحبش است و او را از هرچند دیگر در دنیا بیشتر دوست دارد.

نژاد سگ الدانگلیش شیپداگ | Old English Sheepdog

این نژاد سگی است بزرگ جثه، چالاک و پر تحرک با پوشش خارجی پرپشت و مضاعف. دارای بدنی عضلانی و سینه فراخ است. چهار پایش صاف و در قسمت انتها تخم مرغی شکل می باشد. سر بزرگش پوشیده از مو است، دارای گوش هایی کوچک و چشم هایی به رنگ قهوه ای، آبی و یا قهوه ای – آبی می باشد. دارای بینی بزرگ و سیاه است و معمولاً بدون دم به دنیا می آید و یا دمش را در تولگی جراحی می کنند. دارای پوشش خارجی مضاعف می باشد که لایه زیرین موهای نرم وصاف و لایه فوق موهای زبر و زمختی را شامل می شود. به رنگ های آبی، طوسی، سفید و سفید – طوسی یافت می شود.

چندین نسل گذشته، مردم در این باور بوده اند که این نژاد سگی درنده و غیر قابل اطمینان است، اما گذشت سالها خلاف این عقیده را ثابت کرد. این نژاد آرام، پر محبت و یک خرس عروسکی دوست داشتنی است. رفتار خوبی با کودکان دارد و اکثرا به بازی با آنها علاقه نشان می دهد. غالباً دوست دارد که نزدیک اعضای خانواده باشد و اوقاتش را با آنها سپری کند اما ساعاتی را نیز ترجیح می دهد که تنها باشد. این نژاد سالهای زیادی جوان و فعال می ماند و به یک دفعه پیر می شود. صدایش بسیار بلند و شبیه صدای ناقوس است. دوست و همراه بسیار خوبی است و بخاطر علاقه زیادی که به بچه ها دارد سگ مناسبی برای خانواده ها است.

نژاد سگ لهاسا آپسو | Lhasa Apso

لَهاسا آپسو دارای پوشش بسیار بلند و مضاعف می باشد که از دو سوی بدنش به سطح زمین می رسد. به رنگ های طلایی، کرم، عسلی، دودی و چند رنگ یافت می شود. موها صاف، بلند و سنگین می باشد و حالت ابریشمی ندارد. دارای چشم های تیره و فرو رفته است. گردنش توسط موهای بلندی پوشیده شده، دم پر پشت و فر خورده دارد.

سگی سرسخت، باهوش و سر زنده است که رفتار دوستانه ای دارد و حیوان خانگی مناسبی می باشد. معمولاً با غریبه ها خو نمی گیرد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. با صاحبش مهربان است. باید او را برای آموزش و یاد گیری تشویق و ترغیب نمود. لَهاسا آپسو به یک صاحب سلطه گر نیاز دارد. دیدبان خوبی است و صدای بلندش بیشتر به سگ های بزرگ شبیه می باشد. از تنهایی بیزار است. حس شنوایی خوبی دارد. ماده های این نژاد مادران خوبی می باشند.

نژاد سگ کوواز | Kuvasz

کووزا سگی است نترس و شجاع. در صحنه های نمایش جمجمه، زیباترین بخش بدن این سگ می باشد. ماهیچه در تناسب کامل حیوان قرار دارد. پیشانی دارای زاویه کاملاً مشخص است و شیب دار نمی باشد. بینی سیاه رنگ و دارای سوراخ های بزرگ است. لب ها سیاه رنگ، گوش ها ضخیم و به سمت عقب خوابیده است. نوک گوش ها در انتهای گردن قرار دارد. چشم ها بادامی شکل و با فاصله، نسبت به یکدیگر به رنگ قهوه ای تیره می باشند. دارای جثه متوسط است و طول بدن او بیش از ارتفاعش می باشد. دم افتاده در انتها قلاب مانند است، در هنگام هیجان دمش را کمی بالا می آورد.

پاها دارای پدهای خوبی هستند و معمولاً ناخن های جلویی جراحی نمی شوند و تنها ناخن پاهای عقب را می کشند (بیرون آوردن ناخن ها طی عمل جراحی در اکثر کشورها خصوصاً در نژادهایی همانند شیتزو مرسوم است) گردن عضلانی تا بخش سینه ادامه دارد. مو در قسمت پاها و سر حیوان کوتاه تر است کما اینکه بر روی سطح بدن و ران ها حالت موجدار داشته و می تواند ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول داشته باشد. پوشش خارجی متوسط و دولایه می تواند در رنگ های سفید و عاجی یافت بشود. پوست دارای رنگدانه است. پوشش زیری ضخیم می باشد.

نژاد کوواز سگ بسیار باهوشی است و اگر صاحبی داشته باشد که وی را به خوبی آموزش دهد می تواند تبدیل به یک سگ خانواده خوب شود. آنها را باید از تولگی به خوبی اجتماعی نمود و آموزش داد و به کودکان معرفی کرد. اما در مجموع برای اکثر خانواده ها پیشنهاد نمی شود. این نژاد ذاتاً جهت چوپانی و نگهبانی از گله پرورش داده شده لذا غریزه حفظ قلمرو و محافظت در آنها شدید است. کوواز سگی است برای خارج از منزل و محافظت از گله در برابر حملات گرگ ها. نژاد ایده آلی جهت نگهبانی می باشد، اما با توجه به جثه غول پیکر و قدرت فیزیکی اش نیاز به رهبری یک صاحب مسئول دارد. این نژاد از قلمرو و اطرافیانش بدون هیچ ترسی محافظت خواهد کرد.

کوواز جان سپار افراد خانواده است اما اگر در خانواده به او نفهمانید که رئیس کیست، به زودی تلاش خود را جهت رسیدن به آن مقام خواهد نمود. اگر در خانواده خود کودک دارید، بهتر است که کوواز را از تولگی به خانه آورده و در کنار کودکان بزرگ کنید. بهتر است به کودکان بیاموزیم چگونه در رفتار با کوواز رهبر بودن خود را نشان دهند و این را بخاطر بسپارید، در زمانی که کوواز با کودکان خانواده اخت شود، حالت محافظ در برابر رابطه با کودکان خواهد داشت، لذا بازی کودکان با یکدیگر در مکانی که سگ خانواده نیز حضور دارد باید زیر نظر گرفته شود و هرگز بدون حضور بزرگسال، کودکان را با او تنها رها نکنید. همانند تمام اعضای خانواده گوشت خواران، سلطه گری از سگ به سگ دیگری متغیر است. حتی در میان توله های همزمان متولد شده. به هر حال این نژاد به دلیل اصلاح نژاد شدن در طی قرن ها جهت حفاظت از گله، به صورت ذاتی سلطه جو می باشد. بنابراین می تواند برای افرد غریبه بسیار خطرناک باشد و همین مسئله است که اجتماعی نمودن این سگ را از تولگی حائز اهمیت می کند.

هرگز اجازه ندهید در تولگی بر روی انسانها بپرد و یا دست آنها را در بازی گاز بگیرد، حتی از سنین پایین به این نکته توجه کنید که حتی در هنگام ورود و خروج از هر دربی، کوواز باید بعد از شما وارد شود. برخلاف بالغین، توله ها به سادگی افراد غریبه و سایر حیوانات را می پذیرند. حال آنکه بعد از بلوغ این برخورد می تواند با خشونت همراه باشد. مجدداً خاطر نشان می نمایم که لزوم اجتماعی کردن این نژاد را از سنین پایین مد نظر قرار دهید تا در آینده با حملات سگ خود نسبت به سایر حیوانات و افراد مواجه نشوید! نگهبانی در خون کوواز است، آنها از منزل شما نگهبانی خواهند داد و این وظیفه شماست که حریم خود را به آنها نشان دهید. کوواز نترس، شجاع، جسور است. این نژاد به منظور این پرورش داده شده تا بتواند به صورت مستقل وظیفه خود را انجام دهد. بنابراین آموزش و فرمانبرداری وی می تواند با مشکل مواجه باشد. آموزش نباید با خشونت انجام شود، بلکه باید به آرامی و ملایمت توأم با بردباری و اعتماد بنفس صورت پذیرد.

همیشه کمک گرفتن از یک فرد با تجربه و سلطه گر می تواند موثر باشد. کوواز سگی است که بیش از کنترل فیزیکی نیاز به کنترل افکار دارد. این سگ در پی صاحبی است که افکار قدرتمندتری در مقایسه با او داشته باشد. بزرگ ترین کلید موفقیت در آموزش کوواز این است که طبیعت و خلقت نگهبانی او را درک کنید. سگ هایی که جهت نگهبانی خریداری می شوند نیاز به آموزش های مخصوص دارند و در این مواقع حتماً باید از کمک های یک فرد با تجربه بهره گرفت. این توله ها نباید بعد از سن ۶ هفتگی در منزل و در کنار انسان زندگی کنند و باید به محل نگهداری احشام منتقل شوند. یک مربی مخصوص سگ های پلیس می تواند نامناسب ترین شخص برای آموزش کوواز باشد. چراکه این نژاد به دلیل حس استقلال طلبی بیش از حد هرگز نمی تواند تبدیل به یک سگ پلیس مناسب شود. این کوواز است که در شرایط مختلف و با توجه به آنچه آموخته تصمیم می گیرد، نه شما! این نکته را بدانید که همان کووازی که یک خرس و یا یک گرگ وحشی را بدون هیچ دلهره و تردیدی فرار می دهد می تواند در هنگام به دنیا آمدن یک بره آرام در کنار او قرار بگیرد و حتی وی را در پیدا کردن پستان مادرش یاری نماید.

نژاد سگ کمندور | Komondor

کُمُندور جثه بسیار بزرگی دارد و بدنش را موهای بلند و مجعدی به طول ۲۰-۲۷ سانتی متر فرا گرفته و رنگ پوشش آن همیشه سفید می باشد. این پوشش بلند سفید و ضخیم به حیوان این امکان را می دهد که خود را در میان گله گوسفندان استتار کند و همچنین این پوشش او را در هنگام جنگیدن برای دفاع از گله در برابر حیوانات وحشی محافظت می کند. معمولاً دو سال زمان می برد تا موهای کُمُندور بلند شود و پنج سال تا هنگامی که به طول ایده آل برسد. دارای سری بزرگ و ماهیچه های بزرگ و کوتاه است. چشم ها به رنگ قهوه ای تیره و گوش ها به شکل U در دو طرف سر آویزان هستند. دم به حالت افتاده است. کُمُندور به آرامی و با تأنی و غرور راه می رود.

کُمُندور سگی جدی، هوشیار و مورد اعتماد است. در برابر قلمرواش، خانه، ماشین و اعضای خانواده بسیار محافظ و جدی است. نسبت به غریبه ها حالت تهاجمی دارد. هیچ جایگزینی مانند کُمُندور نمی تواند گله را در برابر حمله ناگهانی خرس ها و گرگ ها محافظت کند. کُمُندور قدرتمند ترین دشمننان را در کمتر از چند دقیقه شکست می دهد. برای جلوگیری از حالت تهاجمی اش نسبت به افراد و یا سگ های غریبه باید از سنین پایین اجتماعی شود. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود با آنها کنار می آید اما بطور کلی برای نگهداری در خانه و خانواده پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ جرمن شپرد | German Shepherd

جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود. مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خو، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ ها قابل قبول هستند. با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.

اغلب به عنوان سگ کار از آن استفده می شود. جرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بی قرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت. تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزش های اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از 100ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

4 نظر در “همه‌ی نژادهای سگ های گله را بشناسیم”

  1. سلام
    چجوری باکس های هر بخش از مطلبتون رو جدا کردید؟ با استفاده از پلاگین یا قالبتون به این شکله؟

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *