همه‌ی نژادهای سگ های گله را بشناسیم

نژاد سگ های گله
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع سگ های گله آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های گله را بیشتر بشناسیم.    

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از ۱۰۰ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ

نژاد سگ سرابی | Sarab

در گذشته مردم سراب برای محافظت از زمین ها و دام های خود از سگ های بومی آن منطقه استفاده می کردند که با مرور زمان و افزایش تعداد دام ها و مساحت زمین های کشاورزی شروع به پرورش بیشتر سگ های بومی آن منطقه کردند، که با توجه به این که شرایط آب و هوایی و محیطی شهرستان سراب برای پرورش سگها بسیار عالی بود، با گذشت زمان های زیاد تعداد سگ های بومی آن منطقه افزایش چشم گیری داشت به طوری که سگ های آن منطقه را با مشخصات ظاهری و خصوصیات باتنی خودش به عنوان سگ های سرابی می شناختند.

امروزه نیز این سگ ها را با نام سگ های سرابی می شناسند که یکی از بزرگ ترین و بهترین نژادهای سگ در ایران می باشد. این سگ ها دارای جسته ای بزرگ، بدنی تقریبا پر مو و کله ای درشت هستند که در نوع خود بی نظیر است. از این نژاد برای امور مختلفی مثل نگهبانی از باغ ها و… و محافظت از خود (محافظت انسان در برابر حمله حیوانات وحشی و…) استفاده می شود. زیرا سگ های سرابی قدرت خارق العاده در دفاع از خود دارند و از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند. پوست این سگ ها نسبت به نژادهای دیگر بسیار زخیم است به طوری که دندان حیوان مهاجم به سختی در آن فرو می رود و دارای فک های بسیار قوی و دندان های بسیار محکم هستند.

نژاد سگ شتلند شیپداگ | Shetland Sheepdog

نژاد شتلند شیپداگ نمونه کوچک از راف کولی می باشد. از زاویه کنار صورت به دو قسمت توسط ماهیچه ای که از گوش ها تا پوزه ادامه دارد، جدا شده است. زاویه بین پیشانی و پوزه ملایم است. دندان ها همانند قیچی بر روی یکدیگر سوار می شوند. بینی سیاه رنگ است. چشم ها بادامی شکل و به رنگ مشکی می باشند. رنگ آبی چشم ها در سگ های رنگ طوسی قابل قبول است. ۴/۳ گوش تیره و نوک آن به سمت جلو افتاده است. گردن قوس دارد و عضلانی، دم پر مو، صاف و افتاده می باشد. (گاهاً دو دارای پیچ ملایمی است).

بعضی اوقات ناخن ها را با عمل جراحی خارج می کنند. پوشش خارجی مضاعف و در سرتاسر بدن به جز ناحیه سر و پاها بلند می باشد. طول موهای اطراف گردن بلندتر است و پوشش بیرونی صاف و زبر می باشد، پوشش زیرین نرم و کوتاه است. در رنگهای سفید – طوسی، مشکی – سفید، قهوه ای – سفید یافت می شود.

شتلند شیپداگ سگی است با وفا و مشتاق که یک همراه فوق العاده را تشکیل می دهد. مطیع، هوشیار و دارای خلق و خویی دوست داشتنی است. نسبت به اعضای خانواده با وفا و پر محبت است. این نژاد به بودن در کنار مردم محتاج است. بهتر است از تولگی به خوبی اجتماعی شوند. سگ های دیدبان و گارد خوبی هستند، حساس به تُن صدا می باشند. این سگ از شما فرمانبرداری نمی کند اگر احساس کند به آنچه دستور می دهید اعتقاد ندارید و یا اگر با صدای خشن با او صحبت کنید. آنها به صاحبی آرام اما قدرتمند نیاز دارند و باید افراد خانواده ای که با آنها بزرگ می شوند همگی با اعتماد بنفس و فرمانده باشند. بسیار باهوش، سرزنده و آموزش پذیر می باشند. شتلند شیپداگ یکی از تیز هوش ترین نژادهاست. باید آن را مشغول نگه داشت.

حس چوپانی هنوز هم در بسیاری از آنها یافت می شود و این وظیفه را از رهبری گله های گاو تا گوسفندهای کوچک به نحو احسنت انجام می دهند. به تعقیب علاقه زیاد دارند. اما باید به او آموزش داد تا به تعقیب ماشین ها نپردازد و در امکان عمومی همیشه از قلاده استفاده نمایید. به دلیل زیبایی منحصر به فرد و رفتار مهربانش از شهرت زیادی برخوردار است. نسبت به غریبه ها و خصوصاً کودکان بی اعتماد است. به غریبه ها پارس می کتند و از نوازش شدن توسط آنها لذت نمی برد بلکه ممکن است غر زند و یا گاز بگیرد. با مراجعه و یا ورود افراد نا آشنا پشت وسایل پنهان می شود. اما تمامی این ناهنجاری های رفتاری می تواند با رهبری و تربیت یک صاحب با تجربه برطرف شود.

نژاد سگ پولی | Puli

پولی سگی است با جثه متوسط – گرد و جم و جور همراه با پوشش خارجی زیبا و متمایز. بدن عضلانی و سر در تناسب کامل با بدن قرار دارد. جمجمه از کنار تخم مرغی شکل و از روبرو گرد به نظر می آید. دم به صورت فر بر پشت کمر قرار می گیرد. چشم ها بادامی شکل و به رنگ خرمائی است. ارتفاع موها در سگ بزرگسال به سطح زمین می رسد. رنگ های قابل قبول در این نژاد شامل مشکی، طیف طوسی و قهوه ای می باشد.

پولی سر زنده، شاداب و سگی خوشحال و باوفا است. یک سگ خانگی ایده آل است که تمامی شرایط خود را سازگار می سازد. هوشیاری ذاتی این نژاد آموزش آن را بسیار آسان می سازد. اگر متوجه شود که صاحبش قدرت کافی در مهار کردن وی ندارد می تواند به سگی لجوج و خودسر تبدیل شود و از قوانین ذهنی خود پیروی می گند. از غریبه ها خوشش نمی آید اما حالت عصبی و تهاجمی با آنان ندارد. اگر احساس خطر کند پارس اخطار دهنده ای می کند. برای کودکان که ممکن است آنها را اذیت و آزار دهند پیشنهاد نمی شود. بسیار مهم است که نحوه رفتار درست با آنان را آموزش ببینید.

نژاد سگ کمندور | Komondor

کُمُندور جثه بسیار بزرگی دارد و بدنش را موهای بلند و مجعدی به طول ۲۰-۲۷ سانتی متر فرا گرفته و رنگ پوشش آن همیشه سفید می باشد. این پوشش بلند سفید و ضخیم به حیوان این امکان را می دهد که خود را در میان گله گوسفندان استتار کند و همچنین این پوشش او را در هنگام جنگیدن برای دفاع از گله در برابر حیوانات وحشی محافظت می کند. معمولاً دو سال زمان می برد تا موهای کُمُندور بلند شود و پنج سال تا هنگامی که به طول ایده آل برسد. دارای سری بزرگ و ماهیچه های بزرگ و کوتاه است. چشم ها به رنگ قهوه ای تیره و گوش ها به شکل U در دو طرف سر آویزان هستند. دم به حالت افتاده است. کُمُندور به آرامی و با تأنی و غرور راه می رود.

کُمُندور سگی جدی، هوشیار و مورد اعتماد است. در برابر قلمرواش، خانه، ماشین و اعضای خانواده بسیار محافظ و جدی است. نسبت به غریبه ها حالت تهاجمی دارد. هیچ جایگزینی مانند کُمُندور نمی تواند گله را در برابر حمله ناگهانی خرس ها و گرگ ها محافظت کند. کُمُندور قدرتمند ترین دشمننان را در کمتر از چند دقیقه شکست می دهد. برای جلوگیری از حالت تهاجمی اش نسبت به افراد و یا سگ های غریبه باید از سنین پایین اجتماعی شود. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود با آنها کنار می آید اما بطور کلی برای نگهداری در خانه و خانواده پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ بلژین مالینویز | Belgian Malinois

معمولاً بدن مالینویز را به یک مربع تشبیه می کنند. چراکه از زاویه کنار زمانی که پاها جفت باشند به این شکل دیده می شود. قفسه سینه فراخ است. کمر صاف و اندازه سر متناسب با جثه می باشد. جمجمه صاف و فاصله طولی و پهنای آن یکسان است. پوزه نوک تیز و کوسه مانند با زاویه ملایمی در قسمت پیشانی به جمجمه متصل می باشد. لب ها و بینی سیاه رنگ است. دندان ها همانند قیچی روی هم سوار می شوند. دم قدرتمند و در انتها پیچی همانند قلاب دارد.

چشم ها متوسط، بادامی شکل و به رنگ قهوه ای یافت می شوند. پنجه ها همانند گربه است و گاهاً ناخن ها را با عمل جراحی بر می دارند. پوشش خارجی کوتاه، صاف، دو لایه و سازگار با هر نوع آب و هوایی است. گوش ها و صورت به رنگ مشکی می باشند. مالینویز در رنگ های قهوه ای تیره، قرمز و قهوه ای روشن یافت می شود. موهای اطراف گردن کمی بلند تر از سایر قسمت ها است.

بلژین مالینویز سگ گله بلژیکی می باشد. بسیار باهوش، فرمانبردار و مراقب است، با غریزه حفظ قلمرو و دفاعی بسیار خوب. باید به خوبی از سنین تولگی اجتماعی شوند تا در سنین بالا حساس و یا خجالتی نشوند. بلژین مالینویز به صاحبی با تجربه و محکم نیاز دارد که خیلی هم سخت گیر نباشد. اگر شما شخصی ناملایم و خشن باشید این سگ با شما همکاری نخواهد کرد. صاحب مالینویز باید اعتماد بنفس و قدرت ذاتی خود را به آن نشان دهد. قوانین باید به وضوح به سگ فهمانده شود. این نژاد ذاتاً نگهبان و محافظ است بنابراین حتماً باید در تولگی به خوبی اجتماعی شود. توله ها را باید از همان بدو تولد اجتماعی کرد. سگ های کاری خوبی هستند، همچنین مالینویز یکی از بهترین سگ های گارد پلیس می باشد و امروزه بیشتر در این زمینه از آن استفاده می گردد.

دیدبان های بسیار خوب، هوشیار و با وفایی هستند. اگر از ابتدا اجتماعی شوند رابطه خوبی با کودکان خواهند داشت. این نژاد باید عضوی از خانواده باشند نه اینکه تمام عمر خود را در قفس و به تنهایی بگذراند. آنها نیاز به یک رهبر مسلط، فعالیت بدنی روزانه به همراه آموزش دارند. در غیر اینصورت ممکن است به حیوانی بدخلق و مخرب تبدیل شود. در زمان مواجه شدن با سایر حیوانات باید به خوبی مراقب بود. همچنین مالینویز در برخورد با سایر سگ ها حس حاکمیت و گاهاً تهاجمی دارد. باید به آنها آموزش داد که دور خود نچرخند، دنبال سایر حیوانات نکنند (همانند اسب ها) و پاشنه کفش افراد را گاز نگیرند.

بلژین مالینویز سگی است پر انرژی با قابلیت یادگیری بسیار بالا که فرامین را به سرعت می آموزد. آنها نیاز دارند که دائماً کاری را انجام دهند و مشغول باشند. طریقه صحیح آموزش بلژین مالینویز می تواند تاثیر بسزایی در خلق و خو و خوشنت آن داشته باشد. قبل از خرید این نژاد، حتماً با فردی با تجربه مشورت کنید، پیشنهاد می کنم هرگز تا زمانی که معنای واقعی آلفا بودن را نمی دانید، اقدام به خرید این نژاد ننمائید.

نژاد سگ بلژین شپرد | Belgian Shepherd

سگی سیاه و عضلانی، تو پر و چابک می باشد. بسیار سربلند در نورد. بدن متناسب و چهارگوش است. گوش ها مثلثی شکل و سیخ، پوزه بلند و نوک باریک می باشد. پوشش آن پر و تقریباً بلند است دور گردن یالدار و پوشش زیر بدن، پاها و دم بیشتر از بقیه نقاط بدن می باشد. دارای پوششی متراکم در لایه زیرین است. صورت و پاهای پایینی از موهای کوتاه پوشیده شده اند.

کمی رنگ سفید بر روی سینه، چانه و پنجه ها مجاز است. دم پر پشت او مابین پاها قرار می گیرد. چشم ها به رنگ قهوه ای و بادامی شکل و بینی مشکی می باشد. سینه ای پهن و عمیق دارد و تا آرنج می رسد. ران ها عضلانی بدون اینکه سنگین به نظر برسند. پاهای جلویی بسیار صاف و موازی یکدیگر قرار دارند. زیر پنجه ها گرد است. پوزه باریک بوده ولی نوک تیز نمی باشد. جمجمه صاف و موازی با سطح پوزه است. لب ها تنگ بوده و دندان ها برنده و تیز می باشند.

بلژین شپرد یکی از معروف ترین سگ های بلژیک است. سگی فرمانبر و بسیار باهوش، جدی، هشیار و محافظ خوبی است. برخی از آنها خجالتی و حساسند. این نژاد را باید از تولگی اجتماعی کرد. این نژاد باید توسط یک مربی با تجربه تربیت شود. اگر با آنها با ناملایمتی رفتار شود تبدیل به یک سگ به درد نخور و خودسر می شود. این نژاد بطور غریزی محافظ است، پس باید از تولگی بخوبی تربیت و اجتماعی شود.

پرورش دهندگان سگ باید از زمان نوزادی آنها را اجتماعی کنند. بسیار مناسب برای کار و مسابقه می باشند. این سگ ها بسیار مناسب جهت سگ پلیس و نگهبانی هستند. این نوع کارها، کارهای اصلی آنها است. به هر حال سگ های خانگی بسیار خوبی هستند. آنها هشیار، گوش به زنگ و باوفا و همچنین همراهانی محبوب می باشند. ژرمن شپردهای بلژیکی روابط بسیار خوبی با کودکان دارند اگر بخوبی اجتماعی شده باشند.

این نژاد باید عضوی از خانواده باشد نه اینکه در قفس های پرورشگاه ها زندانی باشند. اگر به این نژاد بی توجهی شود، برای سرگرم کردن خودش بدنبال راه هایی می گردد، اغلب با هزینه صاحبش! بلژین شپرد سگی است پر انرژی و احتیاج به انجام کاری دارد. زمانی که می خواهید او را به سایر حیوانات معرفی کنید مراقب باشید. معمولاً این سگ همراه خوبی برای کودکان است. اگر آنها بخوبی با گربه ها و سایر حیوانات اجتماعی شوند نباید مرتکب اشتباهی بشوند.

بلژین شپرد ممکن است رفتارهای یک سگ گله را از خود نشان دهد مانند دنبال کردن چیزهای در حال حرکت راه رفتن برای ساعتهای طولانی. او سگی است طلبه دار که روز به روز محبوبتر می شود. ممکن است تفاوت بسیار زیادی بین خلق و خو و پرخاشگری آنها وجود داشته باشد. قبل از آنکه این نژاد را بخرید، با کسی که درباره آنها تجربه کافی دارد مشورت کنید. باید از حیواناتی که از خود پرخاشگری و ترس زیاد نشان می دهند اجتناب کرد.

نژاد سگ بردر کولی | Border Collie

بردر کولی سگی است با جثه ای متوسط، بسیار پر انرژی که شباهت زیادی به نژاد Australian Shepherd دارد. طول بدن بیشتر از ارتفاع آن می باشد. هیکل پهن، بینی مشکی رنگ، چشم ها بادامی شکل و معمولاً به رنگ قهوه ای تیره (که البته گاهی اوقات به رنگ آبی یافت می شود) و گوش ها نیمه تیز می باشد. دارای دندان های منظم و دم بلند است. دقت نمایید که دم نباید هرگز بصورت حلقه و فر خورده باشد.

بردر کولی در دو نوع یافت می شود، نوع اول دارای موهای زبر، ضخیم و صاف به بلندی ۷.۵ سانتیمتر و دومی دارای موهای ابریشمی، نرم به بلندی ۲.۵ سانتیمتر می باشد. در رنگ های متنوعی اعم از سفید – مشکی، قرمز-مشکی، خاکستری-مشکی و مشکی یکدست یافت می شود. رنگ سفید یکدست قابل قبول نمی باشد.

بردر کولی سگی است بسیار باهوش، وظیفه شناس، مطیع و فرمانبر، چابک و سریع با استعداد زیاد جهت فراگیری مطالب. از انرژی و استقامت زیادی برخوردار است. معمولاً‌ رفتار خوبی با کودکان و سایر حیوانات خانگی دارد اما باید توجه داشت تا در کنار سگ های هم جنس خود قرار نگیرد. همچنین برای حیوانات خانگی کوچک نیز توصیه نمی شود. برای اینکه در بزرگسالی خجالتی نباشد باید در سنین پایین به خوبی اجتماعی شود. برای اینکه احساس خوشبختی کند باید در مرکز توجه باشد، فعالیت بدنی زیاد داشته و همیشه مشغول به انجام کاری باشد. شیفته این است تا دستورات صاحبش را اجرا نموده و او را خوشحال نماید. گویی وظیفه خود می داند که روز و شب در اختیار صاحبش باشد.

نژاد سگ بریارد | Briard

بریارد سگ گله بزرگ جثه و عضلانی دارای موهای موجدار و پوشش مضاعف می باشد. معمولاً در رنگ های مشکی، خاکستری و قهوه ای یافت می شود. طول موها در این نژاد حدوداً ۱۶ سانتیمتر می باشد که ظاهری زیبا و پشمالو، همراه ریش و سیبیل بلند به حیوان می بخشد. گوش ها فرم گرد دارد که می توان آن را جراحی کرد و یا به حالت طبیعی آویزان باشد. دم پر پشت آن در انتها حالت قلاب دارد. در هنگام راه رفتن می خرامد و آنقدر سبک قدم بر می دارد که گویی بر روی زمین راه نمی رود.

اصولاً برای کار در مزرعه پروش یافته و به نظر می رسد که زندگی می کند تا چوپان هر موجودی باشد! دارای قدرت شنوایی بسیار خوبی است. اصولاً مهربان اما دارای غریزه دفاعی قوی. بریارد سگ نگهبان هشیار و فوق العاده ای است. حساس، بازیگوش، مطیع و فرمانبردار، اما با طرز فکر مخصوص به خود. قرن ها کار و زندگی در کنار انسانها او را به موجودی آرام و دلنشین تبدیل کرده است. شجاع، با وفا و نترس.

این نژاد حافظه طولانی مدت خوبی دارد. به خوبی آموزش می بیند اما به یک مربی با تجربه نیاز دارد و برای همه کس توصیه نمی شود. بسیار لجباز است و می تواند به موجودی بسیار ترسو، خشمگین و یا هر دو تبدیل شود اگر به خوبی آموزش نبیند. به تفریح و ورزش زیادی نیاز دارد تا احساس شادی و خوشبختی کند. اگر از تولگی با کودکان آشنا شود با آنها بسیار مهربان خواهد بود. سگی نیست که بتوان او را تمام روز تنها گذاشت و نادیده گرفت چرا که عاشق خانواده اش است و باید اغلب اوقات خود را با آنها سپری کند.

سگ نژاد تیبتن اسپانیل | Tibetan Spaniel

سگی است با جثه کوچک که شباهت زیادی به نژاد پکینیز (Pekingese) دارد، با این تفاوت که پوزه بلند تری دارد، موهایش کوتاه تر است و پوست اضافه در اطراف چشمهایش ندارد. ارتفاع بلندتری نسبت به پکینیز دارد، با وقار قدم بر می دارد، جمجه گرد، دم حلقه شده در پشت، چشمها به رنگ عسلی و بینی همیشه سیاه رنگ است. در رنگ های متنوعی اعم از خاکستری، طلایی، کرم، قرمز، سفید، مشکی و بلوطی – مشکی یافت می شود.

تیبن اسپانیل سگی است جسور، سرحال، خوشحال، آرام و قابل اعتماد. با اعضای خانواده بسیار خوش برخورد، شیرین و محافظ آنها است، خصوصاً با کودکان. اما با غریبه ها رابطه خوبی ندارد. سگ پر سر و صدایی نیست اما در هنگام وقوع حادثه و یا ورود افراد غریبه پارس می کند. گاهی اوقات سرخود و لجباز می شود. اما همراه خوبی برای همه افراد خانواده است. بسیار مستقل و دیدبان عالی. با سایر حیوانات خوب است، آموزش دادن به آنها نیاز به وقت و حوصله دارد. ماده های این نژاد تنها یکبار در طول سال آماده جفتگیری می شوند.

نژاد سگ شایلو شپرد | Shiloh Shepherd

ظاهر پوشش بدن شایلو شپرد ضخیم است. دارای پشتی پهن، قوی و سخت می باشد. سر، پهن و زیبا بوده و متناسب با بدن می باشد. دارای گونه های قوی می باشد که هر چه به طرف پوزه پیش می رود باریک تر می شوند. پوزه او باید مشکی باشد. ظاهر پوزه نباید دراز و باریک یا نوک تیز باشد. ران ها عضلانی بوده و دم پوشیده شده است از موهای متراکم که به سمت پایین آویزانند. پوشش آنها به دو گونه است: صاف و مخملی. در نوع مخملی طول مو متوسط بوده و دارای پوشش زیرین متراکم می باشد و همچنین دارای یال جدا از گردن تا سینه هستند. طول مو در این نوع نباید از ۱۲ سانتیمتر بیشتر باشد. در نوع صاف طول مو متوسط و زخیم بوده و دارای پوشش بیرونی ناملایم می باشند.

شایلو شپرد بسیار شبیه به ژرمن شپرد بوده اما بزرگ تر می باشد. شایلو شپرد نسبت به ژرمن شپرد پر سر و صدا تر بوده و از نظر مشکل کفل بهتر می باشد. شایلو شپرد هنوز نسبتاً ناشناخته است. این نژاد یک دوست و همراه خوبی می تواند باشد. آنها بسیار باهوش، دلیر و با اعتماد بنفس هستند و با تمایل از خانواده خود دفاع می کنند، اما هنوز دوست و همنشین خوبی برای خانواده و دوستانشان می باشند. دیدبان و نگهبان خوبی است. شایلو شپردها بطور باورنکردنی شجاع و وفادار هستند. بسیار جدی و باهوش بوده و توانایی زیادی در آموختن دارند. شایلو شپردها علاقه زیادی به نزدیک بودن به خانواده شان را دارند. آنها باید از زمان تولگی بخوبی تربیت و اجتماعی شوند.

نژاد سگ راف کولی | Rogh Collie

کولی سگی دوست داشتنی، فعال و پر انرژی است که دارای موهای بلند می باشد. سال ها پیش فیلم لَسی در آمریکا محبوبیت و معروفیت این سگ گله را جاودانه کرد. دارای سر باریک و بلند می باشد. جمجمه در بین گوش ها صاف است. بینی به رنگ سیاه می باشد. سه چهارم گوش برافراشته و نوک آن افتاده است. به رنگ های سفید – قهوه ای، سفید – قهوه ای – سیاه و آبی – سفید یافت می شود.

کولی سگی است بسیار باهوش، حساس، شیرین، مهربان و باوفا، دارای اسعتداد زیاد در آموختن. اصولاً رفتار خوبی با سایر سگ ها و حیوانات خانگی دارد. نسبت به کسانی که دوست دارد بسیار مدافع و حساس است. گزارش شده که یک کولی ۲۰۰۰ مایل را طی کرد تا صاحب خود را پیدا کند! برای کودکان عالی می باشد و رفتار مهربانی نسبت به آنها دارد. کولی معمولاً حالت تهاجمی ندارد اما گاهی اوقات نسبت به افرادی که نمی شناسد مهاجم می شود.

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا

4 دیدگاه دربارهٔ «همه‌ی نژادهای سگ های گله را بشناسیم»

 1. امیر حیدری

  سلام
  چجوری باکس های هر بخش از مطلبتون رو جدا کردید؟ با استفاده از پلاگین یا قالبتون به این شکله؟

   1. امیر حیدری

    ممنون
    با استفاده از المنتور یا برگه ساز های دیگه میشه این فرمت رو اجرا کرد؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب