همه‌ی نژادهای سگ های نگهبان را بشناسیم

نژادهای سگ های نگهبان
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع سگ های نگهبان یا گارد آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید.

در طول تاریخ یکی مهم ترین وظایف سگ ها، نگهبانی دادن و محافظت از صاحبانشان در برابر انسان های غریبه و حیوانات دیگر بوده است. با اینکه سگ های مدرن و امروزی ما هم دوست دارند به صورت غریزی از ما و خانمان نگهبانی کنند ولی غریزه نگهبانی، هشدار و فراری دادن غریبه ها در برخی نژادها قوی تر است و به همین خاطر آن ها به سگ نگهبان معروف شدن. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های نگهبان را بیشتر بشناسیم.

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از 100ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ


 

نژاد سگ آلابای | Alabai

این سگ سفید رنگ نگهبان مجهز شده به قدرت ذاتی در نگهبانی و عضلات قوی و نیرومند. پوشش مضاعف سفید رنگ، کوتاه و با طول متوسط دارد که زندگی حیوان را در هر شرایط آب و هوایی فراهم می کند و هرگز بصورت نمدی در نمی آید. نکته قابل توجه اینکه آکباش از معدود نژادهایی است که از موهایش عطر و رایحه سگ به مشام نمی رسد. دارای سر و آرواره بزرگ می باشد. گوش ها بی شکل و از دو سوی سر آویزان هستند. چشم ها بادامی شکلند و رنگ آنها از عسلی روشن تا قهوه ای تیره متغیر است. دارای گردن قدرتمند و عضلانی، پنجه ای بزرگ و ناخن های ضخیم به رنگ خاکستری، قهوه ای، سفید و یا مشکی اند.

آفچارکای آسیای مرکزی سگی است آرام، نترس، مستقل، مقاوم که معمولاً با افراد خانواده به خوبی رفتار می کند، گرچه باید در رابطه با کودکان احتیاط کرد. در خارج از محیط منزل سگی است حکم فرما نسبت به سایر سگ ها و افراد غریبه مهاجم می باشد. همانند یک نگهبان عالی عمل می کند. معمولاً در طول شب پارس می کنند و این ممکن است برای همسایه ها ایجاد مزاحمت نماید. باید از تولگی به خوبی اجتماعی شود. با سایر حیوانات (به غیر از سگ ها) رابطه خوبی دارد. از زندگی در میان افراد خانواده لذت می برد. در گذشته به عنوان سگ گله از آن بهره گرفته می شد. سگی نیست که به همگان پیشنهاد گردد.

این نژاد به صاحبی نیاز دارد که به خوبی با رفتارهای سگ های گله آشنا باشد و نیاز به آموزش دقیق و با پشتکار دارد. این نژاد نیاز به یک رئیس و رهبر دارد تا از او اطاعت کند. در مقابله با افراد نا آشنا غرض می کند و گاز می گیرد. این اصل را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد یک رابطه موفق باید همیشه انسان به عنوان رئیس گروه باشد و انسان است که همیشه تصمیم گیرنده است نه سگ.

نژاد سگ آمریکن بولداگ | American Bulldog

بسیار عضلانی، خوش بنیه و قدرتمند. هیکلی جمع و جور دارد. آمریکن بولداگ دارای پاهای بلند و کشیده تر از هم خانواده انگلیسی این نژاد است. نرها در این نژاد دارای اسکلت بندی سنگین تر در مقایسه با ماده ها می باشند. سر بزرگ و فک قدرتمند است. سبک وزن بر روی پاهای خود حرکت می کند. سینه فراخ و دارای عمق می باشه که او را قادر به انجام فعالیت های بدنی سنگین می نماید. گردن عضلانی و از بین شانه ها به سمت سر کشیده است و گاها دارای قوس کمی می باشد. جمجمه گرد، پهن و بزرگ است و لپ ها عضلانی بسته به فرم و ساختار سر مشاهده می شوند. چشم ها عمیق با زاویه تیز و در فاصله از یکدیگر قرار دارند.

دندان ها در حالت قیچی مانند ترجیح داده می شوند. اما دندان ها پس و پیش و یا روی هم قرار گرفته هم قابل قبول اند. همه نوع گوش اعم از افتاده، رُز شکل، نیمه افراشته و به جلو افتاده فابل قبول است. گوش های جراحی نشده در میان اتحادیه پرورش دهندگان بولداگ آمریکایی قابل قبول تر است. چشم ها در تمامی رنگ ها یافت می شود اما چشم مشکی در سگ های سفید ارجع است. بر طبق استانداردهای این نژاد، چشم صورتی یک ایراد محسوب می شود.

بنی در رنگ های مشکی، قهوه ای، جگری یافت می شود (گاهاً لکه های صورتی در بینی یافت می شود). لب ها به رنگ مشکی و یا همراه صورتی یافت می شود. لب ها باید کامل فک را پوشش دهد اما نباید حالت آویزان و شل داشته باشد. پاهای جلو صاف، استخوانبدی سنگین و قدرتمند است. دم در سطح پایین تر از کمر شروع می شود. در ابتدا کلفت و به سمت نوک دم باریک تر می شود. پوشش خارجی کوتاه و در انواع رنگ های سفید، قرمز، قهوه ای و ببری یافت می شود.

بولداگ آمریکایی سگی است باوفا، قابل اعتماد، شجاع و باهوش. هوشیار و دارای اعتماد به نقس. این نزاد بطور ژنتیکی عاشق کودکان است.

این نژاد بخاطر تواضع در برابر صاحبش مشهور است. دارای غریزه تدافعی قدرتمندی است و نیاز به یک آلفای با اعتماد به نفس، آرام و محکم دارد. آموزش و اجتماعی نمودن آنها را از سنین تولگی باید آغاز نمود تا در بزرگسالی نسبت به غریبه ها تهاجمی نباشد. اگر توسط یک صاحب قدرتمند که به خوبی بایدها و نبایدها را به او آموزش دهد تربیت نشود ممکن است نسبت به سایر سگ ها خشن باشد. آنها باید در بین مردم باشند و جایگاه خود را بیابند تا با شادمانی زندگی کنند. باید در روز فعالیت بدنی و ذهنی کافی داشته باشند در غیر اینصورت ممکن است کنترل وی سخت گردد.

نژاد سگ تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff

ماستیف تبتی سگی غول پیکر، با استخوان بندی محکم و تنومند است. طول بدن به نسبت بیشتر از ارتفاع آن است. سر، پرچین و چروک، پهن، سنگین و قدرتمند است. پوزه پهن و از هر زاویه گرد می باشد. بینی بزرگ و سیاه رنگ است. دندان ها منظم و قیچی وار بر روی یکدیگر قرار دارند. معمولاً لب بالا، لب پایین را می پوشاند. چشم ها متوسط، عمیق، قهوه ای تیره تا روشن یافت می شوند. گوش ها افتاده و به شکل V نزدیک به سر آویزان هستند. تیبتن ماستیف دارای گردن عضلانی و پوست نسبتاً شل در میانه گردن است.

این پوست شل معمولاً در حیوان نر بیشتر از ماده قابل رویت می باشد. کمر صاف و دم به صورت حلقه بر پشت حیوان قرار می گیرد. پاهای جلویی صاف و پر مو می باشد. پنجه ها گرد و همانند پنجه گربه می باشد و معمولاً در بین پنجه ها مو وجود دارد. ناخن های جلویی گاهاً توسط جراحی بیرون کشیده می شود. دارای پوشش خارجی ۲ لایه عظیم و ضخیم است. در دور گردن همانند شیر یال بلند دارد و این پوشش بر روی سر کوتاه تر است. در رنگ های مشکی، قهوه ای و خاکستری همراه با خال های قهوه ای و یا بدون خال یافت می شود. خال سفید نیز قابل قبول است.

برخی پروش دهندگان ماستیف تبتی را به دو گروه تقسیم می نمایند. گرچه هر دو ممکن است از یک شکم متولد شوند (Dokhyi و Tsang-Khayi). نوع Tsang-Khayi به معنای “سگ اهل Tsang” می باشد که به عنوان “صومعه” تشریح شده است. این نوع ماستیف بلندتر، دارای استخوان بندی محکم تر و چروک بیشتر بر روی سر است. Dokhyi یا نوع “چادرنشین” لاغرتر و دارای چروک کمتر می باشد.

ماستیف تبتی نژاد شجاع، نترس و در عوض آرام و بافکر است. بسیار باوفا نسبت به اهل خانواده اش. اگر شب ها بیرون از منزل باشد پارس می کند که البته این کار را در داخل منزل انجام نمی دهد. یک سگ چوپان و گارد ایده آل است. در برابر گرگ، پلنگ و هر حیوان درنده ای که گله اش را تهدید کند بسیار وحشی برخورد می کند. به یک صاحب با اراده و با اعتماد به نفس نیاز دارد تا به او بفهماند که رئیس کیست و از تبدیل شدن آن به سگی لجباز، سرخود، تهاجمی جلوگیری به عمل آورد.

این نژاد به شدن مایل به جلب رضایت صاحبش است. روابط مهربانی با کودکان دارد. اما اگر از تولگی به خوبی اجتماعی نشود، می تواند برای افراد غریبه خطر بزرگی محسوب شود. به صورت غریزی تبدیل به محافظ و گارد خانواده و قلمروشان می شود. اگر از تولگی آموزش ببیند با سایر حیوانات رفتار خوبی خواهد داشت و اگر صاحبش به او بفهماند که جنگ، آن چیزی نیست که می خواهد، می تواند رابطه تحت کنترل خوبی با سایر سگ ها نیز داشته باشد.

اگر ماستیف تبتی فکر کند از صاحب خود قدرت فکر و تصمیم گیری بیشتری دارد هرگز فرمانبرداری نخواهد نمود. هنگامی که ما انسان ها با سگ ها زندگی می کنیم جزء گله و یا گروه آنها می شویم و این گروه تنها یک رهبر و آلفا نیاز دارد. حد و مرزها به وضوح قابل لمس و قوانین جا افتاده اند. این آن چیزی است که باید کاملاً ملکه ذهن ماستیف تبتی شما شود. اگر نمی خواهید در آینده با غرش و حتی حمله و گاز روبرو شوید.

شما و حتی هر انسان دیگری باید در مقام بالاتر از سگ قرار داشته باشید و سگ باید بداند که شما تصمیم گیرنده هستید نه آنها! این تنها روشی است که به داشتن یک رابطه موفق با سگ ختم خواهد شد. این نژاد اگر به خوبی آلفای خود را بشناسد، اجتماعی شده، تربیت شود و از فعالیت بدنی کافی برخوردار شود به سگ همراه ایده آل تبدیل خواهد شد. ماستیف تبتی به یک صاحب با تجربه نیاز دارد.

نژاد سگ سنت برنارد | Saint Bernard

سِنت بِرنارد سگی بزرگ جثه، قدرتمند، عضلانی به همراه سری بزرگ و قدرتمند می باشد. هر چقدر ارتفاع حیوان بیشتر باشد ارزشمندتر است. پوشش خارجی در دو نوع زبر و سخت، صاف و نرم وجود دارد که هر دو نوع آن به رنگ سفید به همراه لکه های قهوه ای، قرمز و سیاه می باشد. معمولاً صورت و گوش ها به رنگ سیاه می باشد. موهای زبر و زمخت از طول بیشتری برخوردار است. دارای پاهای بزرگ و پر مو می باشد که امکان راه رفتن را بر روی برف و یخ برای او فراهم می آورد. حس بویایی قوی دارد و به نظر می آید که از حس ششم نسبت به وقوع حوادثی مانند بهمن و طوفان برخوردار می باشد.

بسیار آرام و دوستانه می باشد. رفتار کودکان را به خوبی تحمل می کند و با آنها کنار می آید. سِنت بِرنارد به آرامی راه می رود. بسیار باوفا است و علاقه دارد تا صاحبش را خشنود سازد. به دلیل داشتن جثه غول پیکر باید او را از سنین پایین اجتماعی کرد. آموزش ها را به خوبی فرا می گیرد و بهتر است تا زمانی که هنوز جثه آن قابل کنترل می باشد مطیع بودن را به او آموخت. معمولاً بعد از خوردن آب و غذا ریزش آب از دهان طبیعی می باشد. سِنت بِرنارد همچنین دیدبان خوبی است.

نژاد سگ رتوایلر | Rottweiler

رُتوایلِر دارای جثه عضلانی بزرگ و قدرتمندی است. دارای سر پهن است وجمجمه اش گرد می باشد. چشمانی سیاه و نافذ دارد. گوش ها به شکل مثلث می باشد و به سمت جلو متمایلند. بینی سیاه و پهن دارد. لب ها به رنگ سیاه هستند و داخل دهان تیره رنگ می باشد. دارای پوشش کوتاه و ضخیم است که رنگ آن سیاه به همراه لکه های قهوه ای بر روی سینه، پاها و گونه می باشد. (رنگ سرخ به همراه لکه های قهوه ای نیز گزارش می شود). معمولاً رُتوایلِرهای ماده توله های زیادی به دنیا می آورند. حتی دوازده توله نیز غیر عادی نمی باشد.

رُتوایلِر نژادی آرام، با استعداد، شجاع و باوفا نسبت به اعضای خانواده می باشد. خلق و خوی قابل اعتمادی دارد. مدافع است و از اعضای خانواده بدون هیچ ترسی محافظت می کند. جنگنده قدرتمندی است و به نظر می رسد که درد را حس نمی کند. آموزش های جدی و سخت در سنین پایین باید انجام شود در غیر این صورت شما با یک سگ بسیار قدرتمند و غیر قابل کنترل مواجه خواهید شد! رُتوایلِر به صاحبی نیاز دارد که بتواند از پس جثه بزرگ و قدرتمند او به خوبی برآید.

ذاتاً سگی نگهبان با روحیه آرام است. می تواند هم بازی خوبی برای کودکان باشد. اگر از تولگی با سایر حیوانات بزرگ شود با آنها کنار می آید اما بدلیل داشتن خوی تهاجمی نسبت به سایر سگ ها و غریبه ها هرگز نباید بدون قلاده در مکان های عمومی حضور یابد.

نژاد سگ نیوفاندلند | Newfoundland

نیوفاندلند سگی است آرام، قدرتمند، بسیار بزرگ جثه که دارای سری پهن و سنگین می باشد. باهوش، چالاک و پر تحرک، سازگار و سرسخت است. ماهیچه ها پهن، کوتاه و گرد می باشند. چشم ها کوچک و مثلثی شکل به رنگ قهواه ای تیره اند. رنگ بینی مشکی می باشد بجز در سگ هایی که دارای پوشش قهوه ای رنگ هستند، در آنها بینی نیز به رنگ قهوه ای است. پنجه ها پهن جهت بهتر شنا کردن، پوشش خارجی مضاعف که در لایه بیرون صاف و روغنی است و گاهی اوقات به حالت موجدار دیده می شود و لایه زیرین ضخیم و چرب می باشد.

معمولاً سگ هایی که در خانه زندگی می کنند لایه زیرین پوشش خود را از دست می دهند. غالباً در رنگ های مشکی (با کمی سفیدی در نوک پنجه ها، دم و بخشی از سینه)، مشکی با سایه روشن های آبی، مسی، قهوه ای، خاکستری و سفید با لکه های سیاه یافت می شود که البته در کشورهای اروپایی به غیر از آمریکا و انگلستان رنگ سیاه و سفید آن به عنوان نژاد دیگری طلقی می شود.

سگی است عالی جهت محافظت، بسیار شجاع، جدی، باهوش و مطیع صاحبش. در عین حال مهربان و خوش رفتار با مهمان ها و فرمانبردار صاحبش. پرشکوه و با عظمت، آرام، خونسرد، باوفا و دارای شخصیت بسیار شیرین و دوست داشتنی. به صاحبش خیلی اخت می گیرید چنانکه گاهی اوقات پذیرش خانه جدید برایش مشکل می شود. آنقدر باهوش و شجاع است که در مواقع اضطراری از خودش عکس العمل نشان می دهد اما در مواقع خطر پیش از آنکه پارس و یا حمله کند خود را بین صاحبش و مهاجم قرار می دهد.

با مهمان ها، سایر حیوانات و کودکان رفتار دوستانه دارد، گرچه گاهی اوقات نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی می گیرند. مثل یک پرستار از کودکان مراقبت می کنند. بیرون رفتن را دوست دارند اما نه به تنهایی. زیاد آب می خورد و خیلی به خیس کردن خود علاقه دارد. آب زیادی از دهانش می ریزد که البته در مقایسه با سایر نژادهی غول پیکر، ناچیز است. در تولگی زیاد غذا می خورد. آموزش دادن به او باید در کمال حوصله و دقت انجام شود. نسبت به لحن صدای صاحبش حساس است.

نژاد سگ نیپلین ماستیف | Neapolitan Mastiff

نیپلین ماستیف یک سگی با ظاهری جدی، قدرتمند و عضلانی است. عضلات بدن مستطیل شکل، صورت بسیار بزگ و پوستی چروک دارد. چروک ها در سرتاسر صورت و تا پایان گردن ادامه دارد و آویزان است. فرم اسکلت بندی کمر حیوان پهن و صاف می باشد، بینی بزرگ و دندان های دو فک بصورت منظم بر روی هم قرار می گیرند. برای اینکه در گذشته به منظور جنگ سگ ها از این نژاد استفاده می کردند معمولاً گوش های حیوان را می بریدند.

قالباً در رنگ های آبی و مشکی یافت می شوند. رنگ شکلاتی بسیار کمیاب است. رنگ پوست حیوان می تواند بصورت یکپارچه و یا راه راه باشد. مقداری رنگ سفید بر روی پنجه و سینه قابل قبول است اما نباید هیچ رنگ سفیدی بر روی صورت نمایان شود. توله ها با چشم های آبی به دنیا آمده که با مرور زمان به رنگ تیره تری متمایل می شود. چشم ها در بزرگسالی دقیقاً هم رنگ پوشش بدن حیوان می شود. در خیلی از کشورها ناخن های حیوان را جراحی کرده و به کل بیرون می آورند. نیپلین ماستیف دارای گام های رها، شُل و سست می باشد و مانند گربه می خرامد.

علیرقم ظاهر خشمناک و دیو مانند دارای خلق و خویی آرام و بدور از خشم و کینه است. علت پدید آوردن این نژاد داشتن سگی با ظاهری بسیار ترسناک که در مواقع لزوم از هیچ چیز ترسی نداشته باشد. با اعضا خانواده بسیار مهربان است. نترس و دارای قدرت دفاعی بالا است. بسیار باهوش و مشتاق برای یادگیری است. ضریب هوشی بالایی در یادگیری دارد و آموزش آن نیاز زیاد به تکرار مکرر ندارد. نیپلین به خواسته صاحبش بسیار عمل می کند. اگر درست تربیت نشود ممکن در بزرگسالی زیاد پارس کند. بسیار خونسرد و آرامند تا زمانی که آنها را تحریک نکنید. با غریبه ها رفتار محتاطی دارد. نرها غالباً خشمگین تر و سلطه گرتر از ماده ها می باشند. اکثراً ماده ها برای نگهداری در بین اعضای خانواده پیشنهاد می شوند، زیرا حرف شنوایی بیشتری از صاحب خود دارند و با کودکان رابطه بهتری دارند.

اگر از تولگی با سایر حیوانات بزرگ شود در بزرگسالی مشکلی نخواهد داشت. اگر از سوی کودکان آزار نبیند رفتار بسیار دوستانه و پر محبتی با آنها خواهد داشت. این نژاد به صاحبی قدرتمند و حکم فرما نیاز دارد تا بتواند او را کنترل کند. به هر حال این نژاد برای تمامی افراد پیشنهاد نمی شود. آموزش های لازم باید بصورت جدی و در سنین کم به سگ داده شود. باید به کودکان آموخت تا به او احترام بگذارند. باید از سنین پایین به خوبی اجتماعی شود تا از بروز حالت های دفاعی و تهاجمی در سنین بالا جلوگیری شود. ناپولیتن ماستیف را باید از تولگی اجتماعی کرد تا از خوی دفاعی بیش از حد آن جلوگیری کرد. اگر آنها را اجتماعی کنیم بازهم تقریباً خوی دفاعی دارند. آموزش های دفاعی به آنها لازم نمی باشد زیرا آنها بطور طبیعی سگهای نگهبان هستند.

آموزش فرمانبرداری کردن به آنها بسیار لازم می باشد. در آموزش حیوان بسیار استوار باشید و هرگز دستوراتی را که از شما اطاعت نمی کند را پی در پی تکرار نکنید. بیشتر اوقات آب دهان نرها به مقدار زیاد به بیرون می ریزد. آب دهان آنها بیشتر در تابستان و زمانی که آب می خورند به بیرون می ریزد. ناپولیتن های بالغ ۱۰-۸ پیاله غذای سگ در روز می خورند. اگر شما برنامه ریزی کردید تا سگ خود را به نمایش بگذارید، اطمینان حاصل کنید که توله ای را انتخاب کنید تا خلق و خوی خوبی با غریبه ها داشته باشد.

نژاد سگ فرنچ بولداگ | French Bulldog

این نژاد یک بولداگ کوچک با گوش های بزرگ، نوک تیز و گرد همانند گوش خفاش می باشد. دارای بدن عضلانی و بینی شبیه به خوک است. اندازه سر در این نژاد به بزرگی نوع انگلیسی آن نمی باشد. قسمت جلویی بدن حیوان باید از ناحیه عقب پهن تر باشد. پوشش خارجی به رنگ های سفید، مشکی، قهوه ای و یا چند رنگ یافت می شود. چشم ها گرد و تیره و بیرون زده می باشد و دم بسیار کوتاه است.

فِرِنچ بولداگ سگی خوشحال و آسان جهت نگهداری می باشد. بسیار بازیگوش، احساساتی، شیرین، شجاع و سر زنده است. معمولاً با سایر حیوانات و غریبه ها به خوبی کنار می آید و بازی می کند اما معمولاً با یک شخص واحد انس می گیرد. نسبت به سایر سگ ها آرام است گرچه ممکن است گاهی نرها حالت تهاجمی نسبت به یکدیگر پیدا کنند. این نژاد به توجه و محبت صاحبش نیاز دارد و نمی تواند بی توجهی را تحمل کند. معمولاً زیاد پارس نمی کند. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. این نژاد مهارت خوبی در شکار موش ها دارد.

نژاد سگ گریت دین | Great Dane

گریت دین از انواع اصلی سگ‌های نگهبان که اصلیتی آلمانی دارد. در این سگ قدرت و نیرومندی و زیبایی توام مشاهده می‌شود. بر خلاف نامش اصلیت این نژاد آلمانی است و هیچ ربطی به دانمارک ندارد. استاندارد این سگ عبارتست از : حداقل قد در نرها ۸۰ و در ماده‌ها ۷۲ سانتی متر و وزن در حدود ۶۰ کیلوگرم. گریت دین به رنگ‌های سیاه (یک دست بدون لکه سفید یا همراه با لکه‌های سفید در زیر گلو، جلو سینه و پاها) حنایی یا زرد طلایی (با پوزه و ناخن‌های سیاه) آبی فولادی، ابلق (سفید با لکه‌های سیاه) و مخلوط (زرد طلایی رو شن یا تیره، با رگه‌های سیاه پوست) یافت می‌شود. در تمام انواع این نژاد پوشش بدن کوتاه، نرم، چسبنده و درخشان است.

گریت دین اساسا سگی است ملایم، مهربان و صبور ولی چنانچه صاحبش مورد تهدید بیگانه قرار گیرد، چهره تهاجمی به خود می‌گیرد. گریت دین نژادی است که اصالت، نجابت، نیرو و ذکاوت را در هم ادغام کرده. یکی از بزرگ ترین سگ های دنیاست. موهایی زبر و خشن دارد. نگهداری از این نژاد بدلیل جثه بزرگ آن شرایط ویژه ای را طلب می کند. این نژاد به محیط بزرگ تری برای زندگی و فعالیت های بدنی نیاز دارد. میزان تغذیه و خوراک آنها نیز به مراتب از نژادهای دیگر بیشتر است. اصولاً چنانچه آموزش و تعلیم این سگ ها بدرستی صورت گیرد و سگ های مطیع و آرامی تربیت شوند، می توانند به عنوان سگ های خانگی نگهداری شوند. رنگ پوشش خارجی آن متغایر است و تقریباً به هر رنگی یافت می شوند. رنگ چشم ها معمولاً تیره می باشد اما گاهی اوقات به رنگ آبی نیز یافت می شود.

گریت دین نژاد آرام، مهربان، شیرین و با محبت است. بازیگوش و مهربان با کودکان. همه را دوست دارد و ترجیح می دهد که همیشه در اطراف مردم باشد. پارس نمی کند مگر در شرایط خاص. سگی مسئول، باوفا و شجاع است. بدلیل جثه بزرگی که دارد باید از سنین پایین تر مورد آموزش های لازم قرار گیرد تا بیاموزد که خود را به انسان ها خصوصاً کودکان تکیه ندهد. معمولاً نرها با هم جنس خود کنار نمی آید اما اگر از دوران تولگی با سگ های دیگر بزرگ شود می تواند به راحتی با آنها کنار آید. آموزش دادن به آنها می تواند گاهی اوقات مشکل و دشوار گردد.

نژاد سگ جرمن شپرد | German Shepherd

جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود. مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خو، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ ها قابل قبول هستند. با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.

اغلب به عنوان سگ کار از آن استفده می شود. جرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بی قرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت.

تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزش های اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

نژاد سگ انگلیش بولداگ | English Bulldog

بولداگ دارای جثه کوچک اما پهن وعضلانی و سری بزرگ می باشد (سر هر چقدر پهن تر باشد امتیاز بیشتری دارد). پوست صورت افتاده و آویزان است. گوش ها کوچک و نازک به شکل برگ گل رُز می باشند. دمی کوتاه دارد و در رنگ های متنوعی اعم از قرمز، سفید، قهوه ای و یا چند رنگ یافت می شود (رنگ سیاه مورد قبول نمی باشد). پاهای جلویی به حالت نیم دایره در دو طرف بدن عضلانی حیوان قرار دارد.

اگرچه بولداگ ظاهری هراسناک دارد اما حقیقت امر این است که این نژاد از جمله سگ های آرام می باشد. بولداگ سگی استقلال طلب و مهربان است. نسبت به کودکان آرام است و به شجاعت و استعداد خوبش در نگهبانی معروف می باشد. برای خوشحال کردن این سگ باید توجه و محبت زیادی به او نشان داد. بولداگ می تواند گاهی اوقات حالت سلطه گر داشته باشد. بنابراین به صاحبی نیاز دارد که بتواند قدرت خود را به این سگ نشان دهد. وقتی بولداگ ها جوان هستند انرژی زیادی دارند که این انرژی با گذشت زمان کاهش می یابد. صدای خر و پف آنها بلند است و بیشتر آنها ریزش آب از چشم و بینی دارند.

نژاد سگ داگو آرژانتینو | Dogo Argentino

داگو آرژانتینو سگی است باوفا و مناسب جهت نگهبانی از خانه و خانواده. بازیگوش و مهربان با کودکان. بسیار باهوش و قدرتمند. اگر آموزشی مستمر همراه با رفتاری مهربان داشته باشید می توانید به خوبی آن را آموزش دهید. نژادی است که برای همه کس پیشنهاد نمی شود. بلکه صاحبی نیاز دارد تا به خوبی به او نشان دهد رئیس کیست؟ صاحب او باید با اعتناد به نفس و رفتاری محکم داشته باشد، داگو آرژانتنو به قوانینی نیاز دارد تا از آنها پیروی کند و بایدها و نبایدهایی که برایش وضع شود.

زمانی که انسان سگی را بر می گزیند، جزء گروه آن سگ به حساب می آید و این گروه تنها می تواند یک رهبر داشته باشد. حریم ها مشخص شده اند، شما و هر انسان دیگری باید مقام بالاتری از سگ داشته باشید. این تنها روشی است که پیرو آن رابطه خوبی بین شما و سگتان برقرار خواهد شد. سگ اگر حس کند که صاحبش بی اراده وضعیت عمل می کند برای تعادل بقای گروهش، رهبری را به عهده می گیرد، سرکش می شود و آنگاه است که کنترل او دشوار می گردد. معمولاً رابطه خوبی با سایر سگ ها ندارد، اگر از تولگی با سایر حیوانات بزرگ شود می تواند کنار آنها زندگی کند. این ماستیف سفید باید در سنین پایین اجتماعی شود و تحت آموزش قرار گیرد.

نژاد سگ آمریکن بولی | American Bully

آمریکن بولی دارای پوشش خارجی کوتاه، متراکم، صاف و براق می باشد و در تمامی رنگها یافت می شود. سر این نژاد دارای طول متوسط، عمیق با جمجمه ای پهن می باشد و گونه هایش عضلانی و مشهود است. گوش ها کمی نیم تیز می باشند. گوش ها را می توان بر طبق سلیقه جراحی نمود. چشم ها بیضی شکل تا گرد در قسمت تحتانی جمجمه و با فاصله از یکدیگر قرار دارند و در تمامی رنگها یافت می شوند. پوزه دارای طول متوسط می باشد که در قسمت بالا گرد و یا تقریباً گرد است و از زیر چشم ها به سمت پایین افتادگی دارد. فک بسیار باوقار و محکم که نشان دهنده قدرت دندان های اوست! لب ها نزدیک به هم و دارای پوستی تقریباً شُل هستند. افتادگی زیاد مانند نژادهای ماستیف قابل قبول نیست.

دندان ها منظم و همانند قیچی روی یکدیگر قرار می گیرند. رنگ بینی متنوع است. گردن سنگین وزن، متوسط و کمی قوس دارد و به تدریج از شانه ها به سمت اسکلت پشت باریک می شود. گردن هیج پوست شلی ندارد و به اندازه متوسط می باشد. کمر تقریباً صاف و یا در انتها و نزدیک به دم دارای شیب کمی می باشد. اگر بخش انتهایی بدن کمی بالا باشد نیز قابل قبول است. پاهای جلویی با فاصله از یکدیگر قرار دارند و سینه فراخ را به خوبی نمایان می کنند. دم پایین تر از خط بدن، کوتاه و بدون تاب است که در بخش چسبیده به بدن پهن تر و به تدریج باریک می شود (دم جراحی نمی شود). پاهای جلویی صاف است و می تواند کمی به سمت پنجه ها قوس داشته باشد. طرز راه رفتن چابک و ارتجاعی می باشد.

آمریکن بولی نژادی است چابک، سرحال، خوشحال، اجتماعی و با اعتماد به نفس. آرام است و به مردم عشق می ورزد، بسیار با وفا و با محبت است و یک سگ خانواده خوب خواهد بود. معمولاً فرمانبردار است و هیچ چیز را بیشتر از خوشنود نمودن صاحبش نمی خواهد. فوق العاده شجاع و باهوش است و این ویژگی ها او را تبدیل به سگ گاردی پر انرژی می نماید. این نژاد در حالیکه وفاداری و استقامت آمریکن پیت بول تریر را دارد در عین حال اجتماعی بودن آمکریکن استافوردشایر تریر را نیز به ارث برده است. رفتار خوب و مناسب این سگ با کودکان و صاحبش در خشنود نمودن خانواده ای که با آنها زندگی می کند منحصر به فرد است. با اعتماد به نفس اما بدون رفتار تهاجمی. از لحاظ فیزیک بدنی، ظاهری ورزشکار دارد که عضلات قدرتمند و متمایز او هر بیننده ای را مجذوب می نماید و نشانگر قدرت و استقامت این نژاد است.

آمریکن بولی نژادی همه فن حریف است که توانایی انجام انواع وظایف و کارهای سخت را دارد. در مجموع آمریکن بولی قابل اعتماد، وفادار و ایده آل جهت نگهداری به عنوان سگ خانواده است. آنها را به شجاعتشان می شناسند و اگر عصبانی شود به یک سگ جنگجوی واقعی تبدیل خواهد شد. سگی بسیار محافظ در برابر صاحب و قلمرو صاحبش است. اگر دشمن بخواهد به عزیزانش آسیبی برساند تا سر حد مرگ با او مبارزه خواهد نمود و در این راه از هیچ چیز دریغ نخواهد کرد. این نژاد استقامت زیادی در تحمل درد دارد. باید از سنین تولگی اجتماعی شود. همانطور که می تواند یک گارد بی نظیر باشد، همزمان یک سگ خانوادگی ایده آل است.

به صاحبی نیاز دارد تا به خوبی اطلاع داشته باشد که هر سگی بر طبق غریزه نیاز به یک رهبر و رئیس دارد. آمریکن بولی صاحبی با اعتماد به نفس، آرام با رفتاری محکم می خواهد، باید به وی فهمانده شود که چه توقعی از او دارید، چه قوانینی را باید دنبال کنند و حد و مرزشان کدام است. وقتی انسان و سگ در کنار یکدیگر زندگی می نمایند عضو یک گروه به حساب می آیند و این گروه تنها به یک رهبر نیازمند است. حدود کاملاً مشخص اند. شما و یا هر انسان دیگر باید در بالاترین موقعیت این گروه قرار گیرید. این تنها راهی است که این رابطه به موفقیت ختم می شود.

نژاد سگ برنس مانتن داگ | Bernese Mountain Dog

برنس سگی است قوی هیکل، خوش بنیه و سنگین وزن به همراه موهای بسیار زیبا، بلند، صاف و یا موجدار، ضد آب که در سه رنگ مشکی، سفید و قهوه ای یافت می شود. دارای قسمتی سفید بر روی سینه، سر و نوک پاها، بالای هر چشم، چانه، زیر دم و پشت هر پا می باشد. گوش ها متوسط و مثلثی شکل، چشم ها مهربان، بینی مشکی رنگ، دندان ها منظم، بدن پهن و دم بلند و پشمالو می باشد.

این سگ های آرام و شاداب عاشق کودکان هستند. بسیار باهوش،‌ با استعداد برای یادگیری مطالب و دیدبان خوبی است. اما اصولاً حالت تحاجمی ندارد. یک دوست برای طول عمر! بسیار باوفا است، طوری که بعد از ۱۸ ماهگی به سختی به صاحب جدیدش خو می گیرد. با غریبه ها رفتار دوستانه ای دارد و غالباً با سایر سگ ها و حیوانات خانگی آرام است. در جمع بودن را دوست دارد و نباید در حیاط خلوت و یا در مکان های پرورش سگ رها شود. بسیار سگ حساسی است و باید در تولگی به خوبی تربیت و اجتماعی شود.

نژاد سگ بول تریر | Bull Terrier

بول تِریِر دارای بدنی عضلانی و تو پر می باشد. پوشش خارجی کوتاه است و به رنگهای سفید یکدست، سیاه، قرمز، قهوه ای و یا چند رنگ یافت می شود. بیشترین خاصه او حالت سرش می باشد که در بالا صاف و حالت قوسی مانند تا بینی دارد. چشم ها کوچک، تیره، بادامی شکل و به هم نزدیک می باشند. این نژاد دارای دو نوع استاندارد و مینیاتور است.

اگرچه اجداد او را به منظور جنگیدن پرورش می دادند اما بول تِریِر امروزی به مراتب آرام تر می باشد. نگهبان خوبی است و در دفاع از صاحبش بسیار جدی عمل می کند. شجاع، باوفا، فعال، با ادب، نترس و با نمک است. به صاحبش خیلی انس می گیرد. به جست و خیز علاقه زیادی دارد و نمی توان او را چندین ساعت تنها گذاشت.

اگر به خوبی تربیت و اجتماعی شود حیوان خانگی خوبی خواهد بود اما اصولاً برای نگهداری در خانواده پیشنهاد نمی شود. نسبت به سایر سگ ها حالت تهاجمی دارد. یک نر و یک ماده یا دو ماده می توانند به خوبی در کنار یکدیگر زندگی کنند. با سایر حیوانات خانگی رابطه خوبی ندارد. دیدبان خوبی است. آموزش دادن به این نژاد مشکل می باشد.

نژاد سگ کین کورسو | Cane Corso

کِین کورسو سگی است با جثه متوسط، هیکل تنومند و محکم، قدرتمند با عضلاتی کشیده. این نژاد قدرت، استحکام و توانائیش را به رخ می کشد. طول بدن این نژاد بلندتر از ارتفاع آن است. دارای سینه فراخ، عضلات پهن و عمیق می باشد. عرض عضلات باید تقریباً برابر با طول آنها باشد. عمق عضلات بیش از ۵۰% می باشد. بدلیل عضلات پهن و پر، صورت کِین کورسو گرد و پر به نظر می رسد. مجرای بینی (پوزه) تقریباً صاف است. لب های بالا، فک پائین را پوشش می دهد. نقطه پیشانی کاملاً مشهود و پوزه را از جمجمه جدا نموده است. گردن قوسی ملایم دارد، بیضی شکل، عضلانی و بسیار پرقدرت می باشد. بدن قدرتمند، عضلانی و متراکم است. پوست نسبتاً ضمخت، گردن بدون غبغب سر بدون چین و چروک، ناخن ها تیره رنگ، پوشش بدن کوتاه اما پوستی نمی باشد. براق، چسبیده، سخت و بسیار انبوه است. لایه ای بر روی پوشش خارجی می باشد که در فصل زمستان ضخیم تر می شود. طول تار موها بین ۲ تا ۲.۵ سانتیمتر می باشد و در بخش هایی از گردن و دم این ارتفاع به ۳ سانتیمتر نیز می رسد اما بدون موج. بر روی پوزه موها بسیار کوتاه نهایتاً ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر می باشند. در رنگ های مشکی، طوسی، قهوه ای روشن و تیره، ترکیب طوسی و قهوه ای و ببری یافت می شود. در رنگ های قرمز و قهوه ای پوزه به رنگ مشکی می باشد که این ماسک تیره نباید تا پشت چشمان ادامه یابد. خال سفید بر روی سینه نوک انگشتان و برروی پوزه قابل قبول می باشد.

بسیار با وفا، مشتاق به خشنود نمودن و در اطراف خانه آرام می باشد. کِین کورسو از هوشی سرشار برخوردار و بسیار آموزش پذیر است. فعال و خوش خلق. دیدبان و نگهبانی بی رقیب است. کِین کورسو ایتالیانو با کودکان خانواده رفتاری عالی دارد. مطیع و بسیار با محبت نسبت به صاحبش. آنها سگ هایی مدافع اما آرامند. کِین کورسو دارای خلق و خویی ثابت است که او را تبدیل به دیدبان و نگهبانی فوق العاده می کند. هرگز اهل پرسه زدن نیست و خانواده اش را ترک نمی کند. بسیار نزدیک صاحبش حرکت می کند. اگر در موقعیت خطر قرار گیرد مهاجمی مدافع برای خانه، صاحب و قلمرواش خواهد بود. کِین کورسو سگ جنگ نیست و صدها سال به عنوان سگ کار پرورش یافته است. سگی نیست که سر جنگ را با سایر سگها باز کند اما هرگز به سایرین اجازه سلطه گری و تهاجم نخواهد داد.

کِین کورسو به صاحبی با تجربه نیاز دارد تا بداند چگونه او را مطیع و فرمانبردار پرورش دهد. در صورتی که در تولگی به خوبی اجتماعی نشود و یا خود را در مقام بالاتر از انسان (بحث آلفا پذیری) بداند می تواند نسبت به افرار ناآشنا و سایر سگها رفتاری تهاجمی داشته باشد. باید به خوبی در تولگی آموزش دیده، فرمانبردار و اجتماعی شود. اگر کِین کورسو صاحبی با رفتار خونسرد، آرام و در عین حال محکم داشته باشد تا بایدها و نبایدها را به وی به خوبی آموزش دهد و او را درگیر فعالیتهای ذهنی و فیزیکی نماید، تبدیل به همراهی بسیار عالی خواهد شد. به افراد نا آشنا مشکوک و با افرا خانواده رفتاری فوق العاده دارد. کِین کورسو اگر آموزش صحیح دیده باشد نباید در حضور صاحبش با غریبه ها تندخو باشد. باید به خوبی با تمام اعضای خانواده آشنا باشد. گوش های کِین کورسو را از گذشته می بریدند تا در جنگیدن با گرگ ها جهت محافظ از گله بهتر عمل کند (زیرا گوش بلند می تواند در هنگام جنگیدن توسط گرگ کنده شود). گوش های آنها از سایر قسمتهای بدن حساس تراند .

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب