همه‌ی نژادهای سگ ورزشی را بشناسیم

نژادهای سگ ورزشی
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع نژادهای سگ ورزشی آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های ورزشی را بیشتر بشناسیم.    

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از ۱۰۰ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ

نژاد سگ ویشلا | Vizsla

ویشلا سگ شکاری با جثه متوسط است. طول بدن تنومند آن بیشتر از ارتفاعش می باشد. جمجمه گرد و عضلانی می باشد. فاصله بین گوش ها پهن و عریض است. و این پهنا تا پیشانی ادامه دارد. رنگ بینی مطابق با رنگ پوشش خارجی حیوان متغیر می باشد. گردن عضلانی، قدرتمند و بدون چین خوردگی است. دندان ها هم سطح و همانند قیچی یکدیگر را قطع می کنند. رنگ چشم ها با رنگ پوشش بدن همسان است. گوش ها بلند، نازک و ابریشمی در دو سوی سر آویزان و در انتها گرد می باشد. دم ضخیم می باشد و عموماً دوسوم طول آن را جراحی می کنند.

توجه: بریدن دم در کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع می باشد. پاهای جلویی قدرتمند و پنجه ها همانند گربه می باشد. ناخن ها را معمولاً با عمل جراحی بر می دارند. پوشش خارجی کوتاه در رنگ های طلایی روشن و تیره یافت می شود.

ویشلا نژادی است فهمیده، آرام و دوست داشتنی. زیرک و بسیار آموزش پذیر در سطوح بالا. آنها به توجه عاطفی و روانی به صورت روزانه نیاز دارند. آنها به صاحبی بردبار، آرام و حاکم نیازمندند. اگر آنها شما را صاحب با قدرت احساس نکنند، به سگی لجباز و سمج و خودسر مبدل می شوند. قابل اعتماد با کودکان، عاشق بازی های طولانی مدت و بسیار پر انرژی است. اگر بصورت روزانه به فعالیت و بازی نپردازد ممکن است رفتاری آزار دهنده برای افراد بی تجربه دربر داشته باشد.

ایده آل برای کودکان پر انرژی! به سرعت به زندگی با خانواده انس می گیرد و عموماً با سایر سگ ها رفتار خوبی دارد. نژادی است بسیار ورزشکار و عدم فعالیت بدنی کافی او را به سگی مخرب و عصبی تبدیل می کند. اجتماعی کردن این نژاد نسبت به سایر سگ ها، اماکن، مردم و صداها از واجبات بوده و باید از تولگی او را فرمانبردار آموزش داد. این نژاد بسیار آموزش پذیر است و جلب رضایت صاحبش را دوست دارد به شرط آن که بدرستی بفهمد شما چه چیزی از آن می خواهید. به جویدن اشیاء علاقه مند است.

ما این نژاد را برای همه پیشنهاد نمی کنیم. اگر شما فردی هستید که به پیاده روی های طولانی در روز (۱.۵ کیلومتر در روز) علاقه ندارید اصلاً به سراغ این نژاد نروید. آنها توانایی های زیادی همانند شکار، آوردن شکار، اشاره کردن به شکار و دیدبان دارند. اگر از تولگی با گربه ها آشنا شود، رابطه خوبی با آنها خواهد داشت، اما ما پیشنهاد نمی کنیم با حیواناتی همانند خوکچه هندی (گینه پیگ)، همستر و خرگوش رها شود. ویشلا به فعالیت روزانه جسمی و روانی و صاحبی با اعتماد به نفس و حاکم نیاز دارد.

نژاد سگ لابرادور رتریور | Labrador Retriever

لابرادور دارای دو نوع آمریکایی و انگلیسی می باشد که از لحاظ ظاهر متفاوتند. نوع انگلیسی آن بزرگ تر، سنگین تر و با موهای زبرتر می باشد. نوع آمریکایی آن بلندتر و باریک تر است. لابرادور سگی است عضلانی، محکم و استوار که طول آن مقداری بیش از ارتفاعش است. دارای پوشش خارجی مضاعف و ضد آب می باشد. موها صاف، کوتاه و زبر و بدون حالت است و در رنگ های زرد،‌ مشکی و شکلاتی یافت می شود. لابرادور دارای جمجه پهن، بینی ضخیم و دندان های منظم و گردن قدرتمند است. چشم ها به رنگ مشکی و بلوطی و گوش ها متوسط و آویزان می باشند.

لابرادور رتریور سگی است با محبت، مهربان، دوست داشتنی، هوشیار، باوفا و بسیار باهوش و مشتاق برای یادگیری. عاشق بازی کردن خصوصاً‌ در آب و شنا است. بسیار قابل اعتماد با کودکان و سایر سگ ها. مشتاق توجه انسان ها است و توقع دارد تا بخشی از خانواده باشد. آموزش دادن به آنها آسان است. دیدبان خوبی است اما به درد نگهبانی نمی خورد. اگر برای مدت طولانی تنها بماند می تواند دردسر ساز شود. در مقایسه با Golden Retriever‌ مستقل تر عمل می کند. از لابرادور به عنوان شکارچی، پی کرد، باز آورنده شکار، دیدبان، همیار پلیس، راهنمای نابینایان و جهت ردیابی مواد مخدر استفاده می شود. معمولاً لابرادورهای انگلیسی آرام تر و ساکت تر از نوع آمریکایش می باشد.

نژاد سگ آیریش واتر | Irish Wate

بزرگترین سگ از نوع اسپانیل ها می باشد. به رنگ قهوه ای تیره یا بنفش یافت می شود. موها حالت مجعد، دم بی مو و موش مانند و صورت دارای موهای بسیار کوتاه می باشد. دارای پوشش دو لایه است که لایه زیرین پر پشت و متراکم می باشد و مانند یک عایق به حیوان کمک می کند تا در سرد ترین آب ها نیز احساس سرما و خیسی نکند. گوش ها بلند و پوشیده از موهای مجعد است. سینه عمیق اما باریک می باشد تا حیوان بتواند به راحتی شنا کند. پاهای جلویی صاف است. پاها در بین پنجه ها پره دار می باشند و در هنگام شنا خیس نمی شوند.

آیریش واتِر اِسپانیِل سگی است باهوش، مشتاق، شجاع، لجوج و مستقل. خیلی سریع می آموزد و علاقه دارد تا صاحبش را خشنود سازد. برخی سگ مناسبی برای تمامی اعضای خانواده اند حال آنکه برخی دیگر تنها یک نفر را بعنوان صاحب قبول می کنند. سگ کاری خوبی می باشد و نسبت به سایر سگ ها حالت تهاجمی دارد. باید از سنین پایین اجتماعی شود. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. اضولاً سگ آرامی است و فقط اگر لازم باشد پارس می کند. شناگر بسیار قابلی است و حس بویایی قوی دارد.

نژاد سگ آیریش ستر | Irish Setter

این نژاد اساساً یک سگ ورزشی و شکاری قابل آموزش با تفنگ است. حتی برای مسابقه نیز توانایی دارد. سِتِر ایرلندی یک سگ فعال و شکارچی پرندگان است. رنگ آن قرمز، دارای موهای صاف، زیبا و براق است که در نواحی سینه، روی گوش ها، دم و پشت پاها از طول بلندتری برخوردار می باشد. سر دراز و لاغر که طول آن حداقل دو برابر فاصله بین گوش ها است. موها در ناحیه سر و دستها کوتاه هستند اما در سایر نقاط بدن از طول متوسطی برخوردار بوده و حالت صاف دارد. لکه و رگه های کوچک سفید بر روی سینه، گلو و انگشتان و همچنین یک خط باریک در مرکز جمجمه ممکن است در برخی مشاهده شود.

سِتِر ایرلندی یک سگ پر جنب و جوش است. خجالت، خصومت و ترس در ذات این نژاد وجود ندارد سگ مناسبی برای نگهبانی نمی باشد. معمولاً با سایر حیوانات کنار می آید و رابطه خوبی با کودکان دارد بدلیل داشتن روحیه استقلال طلبانه می تواند گاهی اوقات برای آموزش دادن دشوار گردد. بنابراین بهتر است که آموزش ها را بصورت بازی در سنین پایین به او آموخت. حس بویایی بسیار قوی دارد و برای هر نوع شکار حتی در آب و هوای مرطوب مناسب می باشد. هر دو نوع شکاری و نمایشی آن حیوان خانگی مناسبی هستند اما معمولاً نوع کوچک همراه با موهای کوتاه تر متقاضی بیشتری دارد.

نژاد سگ گلدن رتریور | Golden Retriever

گلدن رتریور سگی باهوش، زیبا و اجتماعی است. دارای جثه متوسط می باشد و به رنگ های کرم و طلایی یافت می شود (رنگ موی قرمز و سرخ قابل قبول نمی باشد). لایه بیرونی پوشش ضد آب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. دارای سر پهن و عضلانی و دندان های منظم می باشد. بینی سیاه دارد و چشم های مهربانش به رنگ قهوه ای و مشکی یافت می شود. گوش هایی به اندازه متوسط، گردنی ماهیچه ای و سینه ای فراخ دارد. دمش بلند است اما هرگز بصورت فر خورده نمی باشد.

گلدن رتریور سگی جذاب، پر محبت، باهوش و با استعداد آموختن فراوان است. همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. سگ هایی باوفا، شیرین و مشتاق برای خوشنود کردن صاحبانشان هستند. گلدن رتریور فعال و پر محبت و به طور خلاصه سگ مناسبی برای اعضای خانواده است. آموزش دادن به او سرگرم کننده خواهد بود. با غریبه ها و سایر سگ ها رفتاری دوستانه دارد و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد. در اطراف انسان ها بودن او را خوشحال نگاه می دارد و نباید او را برای مدت زیادی تنها رها کرد. گلدن رتریور نام خود را از باز آوردن شکار برای شکارچی کسب کرده است، همچنین قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری می باشد.

نژاد سگ کلامبر اسپانیل | Clumber Spaniel

کلامبر اسپانیل سگی است بسیار بزرگ جثه با سینه ای فراخ‏، جمجمه ای گرد، بینی قهوه ای رنگ و ماهیچه های عریض جهت شنا کردن. چشم ها فرو رفته و به رنگ کهربایی تیره، ‏‌گوش ها بزرگ و آویزان و پوشیده از مو، دم کوتاه (که معمولاً جراحی می شود)، شانه ها عریض و عضلانی، موها ضخیم،‌ صاف و ابریشمی می باشد. در رنگ های سفید، لیمویی و نارنجی یافت می شود.

کلامبر اسپانیل سگی است آرام، شیرین، باهوش و شاداب. بسیار مهربان و بازیگوش. خوش رفتار و بی جنب و جوش در سنین بزرگسالی. معمولاً با سایر سگ ها و حیوانات خانگی بخوبی کنار می آید به شرط آن که از سنین تولگی با آنها بزرگ شود. با کودکان عضو خانواده رفتاری خوب و مهربان دارد اما نباید از او توقع داشت تا با غریبه ها نیز اُخت شود. تنها صاحب خود را می شناسد و غریبه ها را دوست ندارد. حافظه خوبی دارد و آموزش او آسان می باشد. خیلی دوست دارد تا صاحبش را خشنود سازد. معمولاً در شکار قرقاول از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید تا کلامبر شما همیشه اسباب بازی جهت جویدن داشته باشد.

نژاد سگ انگلیش کوکر | English Cocker

انگلیش کوکِر اِسپانیِل سگی است باهوش با اندازه ای متوسط و گوش های بلند و آویزان (بلندی گوش ها حداقل تا بینی می باشد). سگ قدرتمند، به همراه پشت صاف و پاهای متوسط و چشم های تیره رنگ و پر نفوذ. رنگ بینی سیاه یا قهوه ای، بسته به رنگ سگ می باشد که البته سیاه بیشتر مورد پسند پرورش دهندگان است. دارای سینه ای عمیق و پنجه های تخم مرغی شکل می باشد. پوشش خارجی به رنگ های متنوعی اعم از سیاه، جگری یا سرخ، قهوه ای و یا چند رنگ یافت می شود. انگلیش کوکِر اِسپانیِل دارای دو نوع شکاری و نمایشی می باشد که نوع شکاری آن از موهای کوتاه تری برخوردار است.

انگلیش کوکِر اِسپانیِل سگی سر سخت، پر انرژی، شیرین و با محبت است. نسبت به کودکان آرام و مهربان است. دستوراتی را که می شنود با احترام اجرا می کند. سگ اجتماعی است و نسبت به غریبه ها آرم می باشد. زیاد پارس نمی کند. برخی از ماده ها حالت سلطه جویانه دارند و نرها تمایل بیشتری نسبت به ساخت لانه از خود نشان می دهند. نوع شکاری آن برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی باشد و به فضای آزاد برای جست و خیز و فعالیت بدنی نیاز دارد. معمولاً رابطه خوبی با گربه ها دارند.

نژاد سگ وایمارینر | Weimaraner

سگ وایمارینر دارای موهای کوتاه نرم و براق به رنگ خاکستری، جثه بزرگ، عضلانی و ورزش کار می باشد. رنگ پوشش ناحیه سر و گوش ها نسبت به سایر قسمتهای بدن روشن تر است. چشم ها برنگ کهربایی، خاکستری – آبی یا خاکستری و بسیار تیز بین می باشد. بینی خاکستری عضلات قدرتمند، گوش ها آوزیان و دم در سگ بالغ دو ساله حدود ۴ سانتیمتر است. پنجه های بسیار مناسبی جهت شنا کردن دارد.

خوشحال، دوست داشتنی و شاداب. پر احساس و سرکش. باهوش و بی انضباط که می تواند گاهی اوقات سگی لجباز شود. باید از تولگی تحت آموزش های جدی و منظم قرار گیرد. استعداد زیادی در یادگیری دارد. نسبت به غریبه ها و سایر سگ ها تند خو است. باید در تولگی اجتماعی شود. در دفاع از قلمروش جدی است. بسیار شجاع و باوفاع. با حیوانات کوچک میانه خوبی ندارد. به هیچ عنوان سگ چوپان و مزرعه نخواهد بود.

وایمارینر باید در منزل و در کنار خانواده زندگی کند. عاشق توجه است و اگر او را تنها رها کنید خیلی زود به موجودی نا آرام و عصبی تبدیل می شود. یک مدافع است و معمولاً رفتار مهربانی با کودکان دارد. البته برای کوکان کم سال پیشنهاد نمی شود. بسیار پر انرژی است و اگر بخوبی آموزش نبیند بر روی مبلمان و وسایل می پرد و جست و خیز می کند و ممکن است حتی تصادفاً به کودکان آسیب برساند. نباید هرگز آنها را تنبیه بدنی کرد زیرا به محض آنکه چیزی آنها را بترساند همیشه از آن دوری خواهند کرد. این نژاد به پارس کردن علاقه دارد و دارای حس بویایی فوق العاده ای است، خستگی ناپذیر است و برای شکار هر نوع موجودی مناسب می باشد.

نژاد سگ آمریکن کوکر اسپانیل | American Cocker Spaniel

از نژادهای بسیار زیبای اسپانیل و دارای گوش های بلند آویزان است. سر گرد و پوشش ابریشمی نسبتاً بلندی دارد، عضله صورتش پهن است و دارای پوزه گرد می باشد. لب بالا آویزان است و به طور کامل لب پایین را می پوشاند. بینی آنها در سگ های تیره سیاه است اما در رنگ های روشن به رنگ قهوه ای نیز یافت می شود. پاهای جلویی کوتاه و صاف هستند رنگ موی آنها متغایر است و رنگ های سیاه، سفید، قهوه ای، حنایی و قرمز را شامل می شود. نژادهای مزرعه ای موهای کوتاه تری دارند که نگهداری از آنها را آسان تر می نماید. آنها همچنین استعداد بیشتری در شکار دارند.

این نژاد شجاع و کاری می باشد و سگ مناسبی برای زندگی در خانه است. شاداب، شیرین و حساس است و دوستی جدا نشدنی برای کودکان. محافظ خوبی برای قلمرو صاحبش می باشد. کوکرها همه را دوست دارند و مایل به خوشحال کردن صاحبشان هستند. به غریبه ها تمایل ندارند و برخی به پارس کردن علاقه دارند. به هر حال به آسانی با حیوانات دیگر خو می گیرند و از نژادهای بسیار معروف می باشند.

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا
چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب