همه‌ی نژادهای سگ های عروسکی را بشناسیم

سگ های عروسکی
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع سگ های عروسکی آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. نژاد عروسکی یا سگ اسباب بازی به طور سنتی به سگ‌های بسیار کوچک اشاره دارد و ممکن است از هر یک از نژادهای سگ باشد. سگ عروسکی ممکن است شامل پاپیون، پینچر و تریر باشد که در اندازه کوچک دستکاری ژنتیک شده‌اند. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های عروسکی را بیشتر بشناسیم.

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از 100ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ


 

نژاد سگ مالتیز | Maltese

مالتیز سگ کوچک و سر سختی است که دارای موهای سفید و بلند اشرافی می باشد که طول آن از دو سوی بدنش تا سطح زمین می رسد. موها نباید حالت مجعد داشته باشند و بلندی آن حدود ۲۲ سانتیمتر می باشد. پوشش آن همیشه به رنگ سفید است که البته رنگ عاجی نیز قابل قبول می باشد. دم در پشت بدن آویزان است. چشم های تیره، گرد و بزرگ و بینی سیاه دارد. طول بدن بیش از ارتفاعش می باشد.

مالتیز سر زنده، بازیگوش، آرام، دوست داشتنی و قابل اعتماد است. بسیار باهوش می باشد و اگر بداند جایزه ای در انتظارش است خیلی خوب آموزش ها را فرا می گیرد. یک حیوان خانگی کلاسیک است. با سایر حیوانات خانگی کنار می آید. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. استفاده از غذای خشک در تغذیه باعث سالم ماندن و افزایش طول عمر دندان هایش می شود.

نژاد سگ شیتزو | Shih Tzu

این نژاد کوچک دارای موهای بسیار بلند و مضاعف می باشد که بلندی آن به سطح زمین می رسد. موهای بر روی بینی نیز بلند می باشد. سر گرد به همراه ریش بلند و بینی سیاه دارد (به جز در رنگ های جگری که بینی نیز جگری می باشد). چشم ها بزرگ و در فاصله نسبتاً زیادی نسبت به یکدیگر قرار دارد و در اکثر سگ ها به جز رنگ های آبی و طوسی، تیره می باشد. گوش ها پوشیده از مو و هماهنگ با پوشش سایر قسمت های سر می باشد. دندان ها موازی یکدیگر قرار دارند. طول بدن مقداری از ارتفاع بیشتر است.

شیتزو سگی هوشیار و با شهامت می باشد. خوشحال و سر سخت. با کودکان آرام رابطه خوبی دارد. سگی آرام و باوفا است که خیلی زود با همه صمیمی می شود. آموزش دادن به او باید با صبر و حوصله و با محبت انجام گیرد. دیدبان هوشیاری است و به پارس کردن علاقه دارد، اما اصولاً در داخل خانه آرام است. لجباز، باهوش و بازیگوش است. علاقه دارد تا همیشه نزدیک اعضای خانواده باشد. غالباً رابطه خوبی با سایر حیوانات خانگی دارد.

نژاد سگ پاگ | Pug

پاگ دارای جثه کوچک و عضلانی می باشد. به رنگ های سیاه، نقره ای، قهوه ای و طلایی یافت می شود. گوش ها مخملی و به شکل گلبرگ رُز می باشند. اکثراً دارای خال بر روی گونه ها می باشند. چشم های تیره، براق و برآمده و دم کوتاه فر خورده دارد (دم اگر دوبار فر بخورد ترجیح دارد).

سگی است باوفا، جنجالی، بی انضباط، سرکش، با محبت و خوشحال. جذاب، باهوش و بازیگوش. آموزش ها را به خوبی فرا می گیرد. پاگ نسبت به تن صدا حساس است بنابراین نیازی به بلند کردن صدا در هنگام تنبیه حیوان نمی باشد. دیدبان خوبی است. سگ صلح طلبی می باشد و رابطه خوبی با کودکان، سایر حیوانات خانگی و حتی غریبه ها دارد. پاگ به توجه زیادی از سوی صاحبش نیاز دارد و بی توجهی او را به یک موجود حسود تبدیل می کند.

نژاد سگ پامرانیان | Pomeranian

پامِرانیان سگی است کوچک، پشمالو با گوش های کوچک و نوک تیز و صورتی شبیه به روباه. انواع کوچک این نژاد با خصلت مطیع بودن و روحیه سر زندگی به همراه جثه خاص، آنها را بعنوان یکی از مهم ترین حیوانات خانگی و دست آموز مطرح ساخته است. سر در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است. چشم ها براق، به رنگ مشکی و دارای اندازه متوسطی است.

گردن کوتاه است و قاعده آن به خوبی با شانه ها اتصال می یابد. موها حالت مضاعف دارند. پوشش زیرین کوتاه، نرم و ضخیم است و موهای سطح بلند و زبر می باشد. دم نیز توسط موهای زیادی پوشیده شده. در انواع رنگ ها شامل قرمز، نارنجی، کرم و مشکی، قهوه ای و خاکستری گزارش شده است.

رفتار آمرانه ای دارد. باهوش و زیرک می باشد. پامِرانیان سگ سرزنده، باهوش، مشتاق برای آموختن، بسیار باوفا و شجاع است و غالباً با سایر سگ ها و حیوانات به خوبی کنار می آید. اما بعضی از آنها فکر می کنند که جثه بزرگ تری نسبت به آنچه هستند، دارند و اقدام در حمله به سگ هایی بزرگ تر می نمایند. صدای بلندی دارند و دیدبان بسیار خوبی است. اگر می خواهید در هنگام صدای درب و زنگ تلفن پارس نکند باید از سنین کم مورد آموزش هایی جدی قرار گیرد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ پودل عروسکی | poodle Toy

پودل ها در سه اندازه متفاوت یافت می شوند:

  • پودل مینیاتور
  • پودل استاندارد
  • عروسکی پیکر

هر سه اندازه در رنگ های سفید، سیاه، قهوه ای، کرم وخاکستری وجود دارد. برخی از آنها دارای پوستی صورتی رنگ و برخی خاکستری ، نقره ای و کرم هستند. این سگ ذاتا باهوش بوده و توانایی زیادی در آموختن دارد. موها در این نژاد سیمی مانند بوده و شامل یک ردیف موهای فر خورده و ضخیم در سطح و موهای پشم مانند و نرم در زیر می باشد. نژادی است بسیار فعال، باهوش و با ظاهری مغرور. سگی است پر سر و صدا. آرایش موهای آن می بایست صحیح و در صورت شرکت در نمایش بصورت استاندارد صورت گیرد.

پودل نژادی شاداب، مغرور و حساس است و استعداد زیادی در آموختن دارد. این نژاد راه و روش ها را به خوبی می آموزد و برای آموزش در سیرک ایده آل است. برخی از صاحبان این سگ ادعا می کنند که پودل می تواند معنای کلمات را درک کند! پودل از تنها ماندن عذاب می کشد و با غریبه ها زیاد خو نمی گیرد برهمین اساس بهتر است تا در زمان تولگی آن را اجتماعی کرد. با سایر سگها و حیوانات مهربان است.

نژاد سگ هاوانیز | Havanese

اگر موهای هاوانیز آرایش نشود ظاهری ناهموار و ناخوشایند از خود نشان خواهد داد. پاهای قدرتمند، حرکت آزادانه را میسر می نماید. چشمان تیره و دم بلند را موهای ابریشمی پوشانده است. موهای انبوه در حالات فرفری و یا مواج یافت می شود. هاوانیز نژادی است که دارای پوشش خارجی دو لایه است و هر دو پوشش از موهای نرم تشکیل شده اند. ارتفاع موها در سگ بالغ از ۶ تا ۸ اینچ و به درخشندگی مروارید می باشد. برخی از هاوانیزها همچنین حامل یک ژن موی کوتاه می باشند که اگر دو سگ حامل با هم جفتگیری نمایند احتمال به دنیا آمدن توله با پوشش خارجی کوتاه امکان پذیر است.

هاوانیز مو کوتاه نمی تواند در مسابقات شرکت کند. برخی از کشورها نام شاوانیز را برای نوع مو کوتاه انتخاب کردند. چشم ها گرد و بینی در تمام رنگ ها مشکی است (استثنا در رنگ یک دست شکلاتی وجود دارد). هاوانیز در انواع رنگ های کرم، طلایی، سفید، نقره ای، طوسی و مشکی و چند رنگ یافت می شود. تمامی رنگ ها قابل قبول بوده و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. رنگ شکلاتی و مشکی بیشتر مورد پسند پرورش دهندگان شمال آمریکا است.

رنگ شکلاتی باید حداقل ۲.۵ سانتی متر دارای موی شکلانی باشد، آنها همچنین چشمان سبز و یا عسلی رنگ دارند. قدمت ثبت رنگ مشکی هوانانیز بیش از شکلاتی آن است. طرز راه رفتن خاصی دارد، دمش بالا نگاه می دارد و سرزنده و شاداب است. هاوانیز ذاتاً سگ سرسختی است و اگرچه جثه کوچکی دارد به هیچ عنوان ضعیف و شکننده نیست.

هاوانیز سگ همراه است، آرام و مسئولیت پذیر. آنها خیلی سریع به خانواده انسانی خود خو می گیرند و با کودکان رفتاری عالی دارند. بسیار احساسی و بازیگوش با سطح بالایی از هوش. سگی سرزنده و اجتماعی که با همه کنار می آید. انسان ها، سایر سگ ها، گربه ها و حیوانات دیگر. بسیار آموزش پذیر و فرمانبردار است. این سگ های کوچک خیلی علاقه دارند تا از اتفاقات اطرافشان سردر بیاورند. به تن صدا بسیار حساسند و اگر حس کنند که از صاحب قدرتمند ترند، فرمان برداری نخواهند داشت. همچنین نباید با آنها رفتاری خشن داشت. در حین آموزش باید خونسرد، آرام و قاطع عمل کنید.

هاوانیزها به خوبی می توانند سگ سیرک باشند، چراکه از انجام حرکات فیزیکی در برابر مردم لذت می برند. آنها ذاتاً سگ های پر پارسی نیستند اما اگر در تولگی به این کار عادت کنند آن را تمام عمر انجام خواهند داد. پس بهتر است که در سن پائین بخوبی آموزش ببینند. دیدبان های خوبی هستند و مطمئن باشید زمان ورود غریبه را به شما اطلاع می دهند. اما به محض اینکه شما به مهمان خوشامد بگویید او نیز از آنها استقبال خواهد نمود. برخی از سگ ها که در تولگی اجتماعی نشده اند، ممکن است در برخورد با غریبه ها خجالتی باشند که البته این خصوصیات جزء این نژاد نیست.

نژاد سگ جاپانیز اشپیتز | Jpanese Spitz

اشپیتز دارای گوش های نوک تیز برافراشته و به هم نزدیک است. پوشش موها در سر کمتر از سایر بدن می باشد. پاها بسیار کوچک است و در بین پنجه ها دارای مو می باشد، چشم هایش درشت و دمش حالت فر خورده دارد.

شاد، باهوش، با نشاط و سر زنده است. به نظر می رسد که همیشه در حال خندیدن است. عاشق پریدن و ایستادن روی پاهای عقبی اش است خصوصاً در مواقعی که قصد گرفتن چیزی را دارد. اشپیتز نیاز به توجه صاحبش دارد و علاقه دارد که صاحبش را خوشحال کند اما به هر حال این سگ به خوبی می داند که چه می خواهد و چگونه می تواند آن را بدست آورد. معمولاً به غریبه ها، سگ های دیگر و حیوانات پارس می کند. اشپیتز نر از سگ های هم جنس خود خوشش نمی آید.

برای جلوگیری از پارس کردنش باید او را از سنین پایین منع کرد و این کار را با جدیت تمام انجام دهید. اشپیتز باید بیاموزد که رئیس شمائید و اگر نه از دستورات شما اطاعت نخواهد کرد. توجه زیاد بچه ها می تواند او را عصبی کند و اصولاً این نژاد رابطه بهتری با بزرگ ترها دارد. این نژاد با نمک و باهوش است اما به سادگی تعلیم پذیر نیست. توجه داشته باشید که در هنگام خرید از انتخاب سگ ترسو و عصبی خودداری کنید.

نژاد سگ یورکشایر | Yorkshire Terrier

موی بسیار بلند، زیبا و ابریشمی دارد که از دو سوی بدن آویزان است. توله هایی که از بالغین خالص یه دنیا می آیند کاملاً سیاه همراه با لکه های برنز هستند. با آنکه سگی ناز پرورده می باشد اما موجودی است شجاع که در واقع خلق و خوی سگ های تریر را حفظ کرده است. بدن تو پر، خوش فرم و دارای نسبت های مناسبی است. سر کوچک و پهن و بینی سیاه دارد. چشم ها دارای اندازه متوسط، تیره رنگ و نافذ بوده و حالت بیرون زده آن شدید نیست. گوش ها v شکل و حالت افراشته دارد.

بر خلاف جثه کوچکش سگ شجاعی است. پر انرژی، باهوش و سرزنده. نسبت به صاحبش باوفا است اما به غریبه ها اعتماد نمی کند. نسبت به سایر سگ ها و حیوانات حالت تهاجمی دارد و بطور کلی خلق و خوی تریرها را حفظ کرده است. این نژاد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. یورکشایر تریر سگ شیرینی است و به پارس کردن علاقه زیادی دارد که البته می توان به راحتی او را از این کار منع کرد.

نژاد سگ بولوگنس | Bolognese

بولوگنس با جثه ای کوچک و پاهای کوتاه که سرتاسر بدنش با موهای کاملاً سفید، پر پرشت و بلند پوشیده شده است. طول و عرض بدن حیوان تقریباً مساوی است. جمجمه متوسط، بینی سیاه رنگ، دندان ها سفید و مرتب، چشم ها به اندازه متوسط و کاملاً در قسمت جلو سر حیوان قرار گرفته است. گوش ها در بالای سر و آویزان هستند و پاها کاملاً توسط مو پوشیده شده است. رنگ قابل قبول در این نژاد سفید خالص است بدون لک.

بسیار جدی، رام و سر به راه. اصولاً آرام و متکی به صاحبش است. بولوگنس خجالتی تر از پسر عمویش بیشن فریزای (Bichon Frise) او عاشق همراه بودن با صاحبش و مردم است. با نشاط و سرزنده، بازیگوش و شاد. بیرون از خانه شلوغ و بی نظم است. اما در خانه همه جا مانند سایه صاحبش را دنبال می کند. می گویند زمانی که با بی توجهی صاحبش روبرو شود و کس با او بازی نکند و یا نادیده گرفته شود با سگواری زوزه سر می دهد!

با غریبه ها خیلی سریع خو می گیرد اما گاهی برخی ترسو و کمرو می شوند، بنابراین بهتر است که از تولگی با غریبه و صداهای بلند آشنا شود. با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد. آموزش پذیر است. برای کودکان کم سن و سال پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ پاپیلون | Papillon

این نژاد کوچک، زیبا، باهوش و سرزنده است. دارای دم پرپشت و زیبایی است که آن را مانند حلقه ای بر پشت خود نگاه می دارد و به همین دلیل مدت ها آن را بنام Squirred Spaniel می شناختند. پوشش خارجی آن رنگ های متفاوتی را اعم از قهوه ای، سیاه، سرخ، سفید و… شامل می شود.

گاهی اوقات پاپیلون را به اسم سگ پروانه ای می خوانند چرا که گوش هایش به بال های پروانه شباهت دارد. نژادی باهوش، پر محبت و بازیگوش است و زرنگ تر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی رسد. علاقه زیادی به بازی کردن بیرون از خانه دارد. سگی آرام، سرزنده و جذاب است. سر و صدا ندارد و آموزش های کوچک را به راحتی فرا می گیرد. این نژاد به خوبی با بزرگ ترها کنار می آید اما برای کودکان پیشنهاد نمی شود اگر از تولگی با گربه بزرگ شود میانه خوبی با آن خواهد داشت اما بعضی از پاپیلون ها نسبت به سگ های دیگر عصبی و تهاجمی برخورد می کنند.

نژاد سگ آفن پینچر

آفِن پینچِر سگ کوچکی است به همراه پوشش ضخیم و موهای بلند در سرتا سر صورتش، رفتارش مانند سگ های تریر کوچک است. آسیب پذیر نمی باشد. دارای جثه گرد، سینه عمیق، گردن کوتاه و چشم های گرد و سیاه می باشد. دمش را به حالت افراشته نگاه می دارد. گوش ها نوک تیز و کاملاً برافراشته اند. معمولاً به رنگ سیاه و خاکستری تیره می باشد اما رنگ سرخ و قهوه ای نیز مورد قبول است.

خصوصیات رفتاری آفِن پینچِر به تریرها شبیه می باشد اما بر خلاف آنها با سایر سگ ها و حیوانات خانگی کنار می آید خصوصاً اگر از سنین پایین با آنها بزرگ شود. شجاع، لجباز، بازیگوش و شلوغ است. یک مدافع نترس. بسیار احساساتی و جذاب. از بودن در کنار اعضای خانواده لذت می برد. آموزش های او باید با دقت و حوصله انجام گیرد.

کارهای معمولی را خیلی سریع می آموزد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. نسبت به غذا و وسایل بازیش حالت دفاعی دارد. به شرط آنکه دما بالای ۲۰ درجه باشد به کوهنوردی علاقه دارد. غالباً پارس می کند. بیشتر برای خانواده های شلوغ و پر جنب و جوش پیشنهاد می شود.

نژاد سگ بیشون فریزه | Bichon Frise

این نژاد سگی است کوچک و بسیار زیبا به همراه موهای پر پشت مضاعف فر خورده که در زیر دارای موهای نرم به طول ۷ سانتی متر می باشد. معولاً به رنگ های سفید، کرم و طوسی یافت می شود. می توان موهای پشت بدن حیوان را برای زیبایی کوتاه کرد (مانند پودِل). دارای چشم های گرد و سیاه و گوش های افتاده و پر مو است. گردن بلند و دم فر خورده و پر پشت دارد.

بیشون فریزه سگ سفید کوچکی است که از همراهی انسان ها لذت می برد. روحیه ای استقلال طلب، آرام، باهوش، شجاع و سر زنده دارد. زیاد پارس نمی کند. سگ خوشحال و آرامی است که زندگی با او آسان می باشد. آموزش ها را خیلی زود فرا می گیرد. سگ اجتماع دوستی است و علاقه دارد تا همه جا به همراه صاحبش برود. به سرعت با سایر سگ ها و حیوانات خانگی خو می گیرد و رابطه خوبی با کودکان دارد. دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد.

نژاد سگ پکینیز | Pekingese

رفتار این سگ تلفیقی است از وقار و لجاجت که آن را نزد صاحبش عزیز می سازد. رفتار آرام و مطیع بودن آن باعث گشته که در سراسر جهان بعنوان یک موجود صمیمی مطرح گردد. اما به دور از اعضای خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی برد. حالت تهاجمی ندارد، سگی است صبور که نگهداری از آن آسان است. سینه پهن و پشتی صاف دارد. پوزه کوتاه و پهن دارای چین خوردگی می باشد. موها بلند و صاف است و حالت فر خورده و پشمی ندارد. به انواع رنگها از قبیل قرمز، حنایی، سیاه، سفید و قهوه ای وجود دارد. اصولاً یک سگ آپارتمانی است و اندازه متوسط آن ترجیح دارد.

پکینیزها سگ های کوچک و شجاعی هستند که رفتاری شبیه به شیر دارند. آنها حساس، استقلال طلب، مبارزه طلب و بسیار احساساتی نسبت به صاحبشان هستند در عوض با غریبه ها خو نمی گیرند. سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود، از خوردن غذا اجتناب خواهد کرد! اگر بیش از اندازه به آن غذا داده شود استعداد خوبی در فربه شده دارد. اصولاً سگ حسودی است. پر سر و صدا است و می تواند دیدبان خوبی باشد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

مینیاتور پینچِ سگی است با جثه کوچک، عضلانی و پوشش نرم و براق. پاهای جلویی صاف، پنجه ها کوچک و شبیه به پنجه گربه می باشد. ماهیچه ها قدرتمند و به تناسب خوبی در مقایسه با بدن سگ قرار دارد. دارای دندان های منظم و چشمان تیره و براق است. پوشش خارجی کوتاه مینیاتور پینچِر به رنگ های قرمز، مشکی، سرخ و شکلاتی یافت می شود. این نژاد مهارت زیادی در دویدن با سرعت بالا دارد.

مینیاتور پینچِر سگی کوچک، سرسخت و بسار وابسته می باشد. این نژاد مغرور و شجاع علاقه زیادی به پارس کردن دارد. نسبت به صاحبش با وفا، هوشیار و پر انرژی است. بسیار شجاع و سرزنده و بطور کلی خصوصیات نژادهای بزرگ را در یک جثه کوچک دارا می باشد. سگ مدافعی است و می تواند گاهی اوقات نسبت به سایر سگ ها حالت تهاجمی پیدا کند اما غالباً رفتار آرامی نسبت به کودکان و سایر حیوانات خانگی دارد.

اصولاً با غریبه ها خو نمی گیرد، که این خصوصیت بسته به چگونگی تربیت آن از سنین پایین دارد. استعداد زیادی در آموختن دارد و سرعت یادگیری بالا و علاقه زیادش به اطاعت کردن از دستورات صاحبش بی نظیر می باشد. این نژاد علاقه زیادی به جویدن اشیاء کوچک دارد و باید مراقب بود تا خوردن تکه های کوچک منجر به خفه شدن حیوان نگردد.

نژاد سگ جاپانیز چاین | Japanese Chin

جاپانیز چاین را همچنین جاپُنیز اِسپانیِل می نامند. یک اسپانیل کوچک و زیبا دارای صورت کوچک و پهن و موهای پر مانند و نرم می باشد. پیشانی گرد و بینی پهن می باشد. جاپانیز چاین سیاه و سفید دارای بینی سیاه است. اما در سایر رنگ ها بینی باید هماهنگ با رنگ بدن باشد. چشم ها بادامی شکل و تیره و گوش ها به شکل V برعکس و پوشیده از مو می باشد. طول و ارتفاع بدن تقریباً یکسان است. پاهای جلویی صاف دارد و به رنگ های سفید با لکه های سیاه، زرد، نارنجی و قهوه ای یافت می شود. هر چه جثه سگ کوچک باشد ترجیح دارد.

جاپانیز چاین سگی جذاب سر زنده خوشحال و بازیگوش است. نسبت به صاحبش بسیار پر محبت است و همه را دوست دارد بیشتر برای خانواده های بدون کودک توصیه می شود. با سایر حیوانات خانگی و سگ ها رابطه خوبی دارد. جاپانیز چاین علاقه دارد تا در مرکز توجه باشد. زیاد پارس نمی کند. دیدبان خوبی است و بسیار حساس و تمیز می باشد.

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب