همه‌ی نژادهای سگ شکاری را بشناسیم

نژادهای سگ شکاری
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع نژادهای سگ شکاری آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های شکاری را بیشتر بشناسیم.    

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از ۱۰۰ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ

نژاد سگ سالوکی | Saluki

اشکال این سگ به طور طبیعی و از لحاظ اندازه و شکل موها بسته به مکان جغرافیایی آنها تفاوت می کند. بطوری که کوچکترین نوع آن سالوکی عرب است که پاها و گوش های آن نسبت به نوع ایرانی آن از موهای پر مانند کمتری برخوردار می باشد. ورود سالوکی از ایران به انگلستان در سال ۱۸۴۰ باعث گردید که بعدها این نژاد را تحت عنوان Persian Gray Hund بنامند.

با داشتن سرعت بسیار زیاد از آن برای شکار بز وحشی که سریع ترین نوع بز می باشد استفاده می کنند. همچنین این سگ قادر به شکار شغال، روباه و خرگوش های وحشی است. سالوکی برای شکار بیشتر از قوه بینایی خود بهره می گیرد. و دارای رنگ های متنوعی است که عبارتند از : سفید، کرم، طلایی، قرمز، حنایی، خاکستری، برنز و سیاه و برنز و سه رنگ (سفید سیاه برنز).

سالوکی کاملا از صاحب خود اطاعت می کند. نگهبان خوبی است و حالت تهاجمی ندارد. آرام، پر محبت و با وفا است و معمولاً با یک نفر خو می گیرد. آموزش و تعالیم آن باید با حوصله و محبت صورت گیرد و به دلیل داشتن اندام بسیار لاغر باید آن را از انجام کارهای خشن معاف کرد. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. با سایر سگ ها خصوصاً هم نژاد خودش به خوبی کنار می آید. خوی این نژاد برای تعقیب و شکار جوندگان و حیوانات کوچک مساعد می باشد. بنابراین اگر سگ قابل کنترلی می خواهید بهتر است آن را از سنین پایین تر تحت آموزش قرار دهید. اصولاً نگهداری پرنده، خرگوش، گربه و خوکچه هندی در کنار سالوکی پیشنهاد نمی شود.

نژاد سگ گلدن رتریور | Golden Retriever

گلدن رتریور سگی باهوش، زیبا و اجتماعی است. دارای جثه متوسط می باشد و به رنگ های کرم و طلایی یافت می شود (رنگ موی قرمز و سرخ قابل قبول نمی باشد). لایه بیرونی پوشش ضد آب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. دارای سر پهن و عضلانی و دندان های منظم می باشد. بینی سیاه دارد و چشم های مهربانش به رنگ قهوه ای و مشکی یافت می شود. گوش هایی به اندازه متوسط، گردنی ماهیچه ای و سینه ای فراخ دارد. دمش بلند است اما هرگز بصورت فر خورده نمی باشد.

گلدن رتریور سگی جذاب، پر محبت، باهوش و با استعداد آموختن فراوان است. همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. سگ هایی باوفا، شیرین و مشتاق برای خوشنود کردن صاحبانشان هستند. گلدن رتریور فعال و پر محبت و به طور خلاصه سگ مناسبی برای اعضای خانواده است. آموزش دادن به او سرگرم کننده خواهد بود. با غریبه ها و سایر سگ ها رفتاری دوستانه دارد و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد. در اطراف انسان ها بودن او را خوشحال نگاه می دارد و نباید او را برای مدت زیادی تنها رها کرد. گلدن رتریور نام خود را از باز آوردن شکار برای شکارچی کسب کرده است، همچنین قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری می باشد.

نژاد سگ نروجین الکهاند | Norwegian Elkhound

الکهاند نروژِی سگی است دلیر با جثه ای متوسط، از سگ های گونه اشپیتز. سگی است قوی هیکل به شکل چهار گوش که دارای استقامت زیادی می باشد و می تواند چندین روز تمام وقت به شکار بپردازد. دارای پوشش دو لایه به رنگ خاکستری و خاکستری کمرنگ در زیر می باشد. پوزه، گوش ها و نوک دم مشکی رنگ می باشند. دارای سری پهن و سه گوش است. آرواره های او بسیار قوی هستند. چشم ها قهوه ای تیره، دوستانه و باهوش می باشند. دم در پشت حیوان پیچ خورده است. بدن نسبتاً کوتاهی دارد. دارای سینه عمیق و نسبتاً پهنی است. دست های جلویی صاف و موازی یکدیگر هستند. دارای پنجه ای کوچک و کلفت می باشد. الکهاند مشکی نیز وجود دارد که به عنوان نژاد دیگری شناخته شده است. اما فقط مطالب کمی راجع به این نژاد در بیرون از اقامتگاهش، نروژ آشکار شده است.

الکهاند نروژی نترس است و رفتار دوستانه ای دارد. اما برخی از آنها ممکن است تا حدی با غریبه ها محتاط باشند. او با خانواده و دوستانی که می شناسد با اشتیاق رفتار می کند. آنها همراهانی قابل اطمینان، پر انرژی و با کودکان گوش به زنگ هستند و می توانند سگ های نگهبان معقولی باشند. آنها تمیز و مطیع، خون گرم و باوفا، سرگرم کننده و حساس هستند. مانند سایر نژاد سگ های قطبی الکهاند نروژی مستقل است. او ممکن است تاحدی به طور پایدار به آموزش فرمانبرداری کردن احتیاج داشته باشد. بسیار مهم می باشد که با این سگ سفت و سخت رفتار شود اما به او مهربانی و عاطفه هم نشان دهید.

باید با توله های این نژاد سفت و سخت با تربیت کردن ملایم رفتار کرد. با لطافت کافی این نژاد را تربیت کنید. شما با تنبیه کردن نامنصفانه می توانید او را برای مدت زمان طولانی ناراحت کنید. آنها برای نگه داشتن شکار پرورش داده شده اند. آنقدر پارس می کند تا شکارچی برسد. برخی از الکهاندهای نروژی به میزان بسیار زیادی پارس می کنند. آنها همچنین علاقه به پرسه زدن دارند. بهترین راه برای بستن سگهای سورتمه، گذاشتن آنها بصورت جفت (یک نر، یک ماده) است. اگر هر دو با هم افسار شده باشند، سگ نر گرایش بیشتری به جنگیدن پیدا می کند. همچنین آنها ممکن است که با هم جنس خود در یک خانه پرخاشگری کنند. در برخی از منابع آمده است که الکهاند نروژی معمولاً با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد اما برخی دیگر می گویند که آنها غیر قابل اطمینان هستند و باید محتاط بود.

نژاد سگ آیریش ستر | Irish Setter

این نژاد اساساً یک سگ شکاری و ورزشی قابل آموزش با تفنگ است. حتی برای مسابقه نیز توانایی دارد. سِتِر ایرلندی یک سگ فعال و شکارچی پرندگان است. رنگ آن قرمز، دارای موهای صاف، زیبا و براق است که در نواحی سینه، روی گوش ها، دم و پشت پاها از طول بلندتری برخوردار می باشد. سر دراز و لاغر که طول آن حداقل دو برابر فاصله بین گوش ها است. موها در ناحیه سر و دستها کوتاه هستند اما در سایر نقاط بدن از طول متوسطی برخوردار بوده و حالت صاف دارد. لکه و رگه های کوچک سفید بر روی سینه، گلو و انگشتان و همچنین یک خط باریک در مرکز جمجمه ممکن است در برخی مشاهده شود.

سِتِر ایرلندی یک سگ پر جنب و جوش است. خجالت، خصومت و ترس در ذات این نژاد وجود ندارد سگ مناسبی برای نگهبانی نمی باشد. معمولاً با سایر حیوانات کنار می آید و رابطه خوبی با کودکان دارد بدلیل داشتن روحیه استقلال طلبانه می تواند گاهی اوقات برای آموزش دادن دشوار گردد. بنابراین بهتر است که آموزش ها را بصورت بازی در سنین پایین به او آموخت. حس بویایی بسیار قوی دارد و برای هر نوع شکار حتی در آب و هوای مرطوب مناسب می باشد. هر دو نوع شکاری و نمایشی آن حیوان خانگی مناسبی هستند اما معمولاً نوع کوچک همراه با موهای کوتاه تر متقاضی بیشتری دارد.

نژاد سگ گریهاند | Greyhound

این نژاد دارای بدنی انعطاف پذیر است، براق، نمایشی و ساخته شده برای سرعت. دارای سینه ای فراخ و جثه ای عضلانی است. این نژاد از جمله قدیمی ترین نژاد های سگ بشمار می آید و از زمان های بسیار قدیم بعنوان سمبل حکومت مطرح بوده است. از گریهاند گهگاه در شکار آهو، گوزن و روباه استفاده می شود. اما شکار خرگوش تخصص ذاتی گریهاند است و قرن ها است که از این نژاد برای شکار خرگوش استفاده می شود. سر بلند و باریک که در حد فاصل بین گوش ها پهن است. پوزه از طول خوبی برخوردار است. گوش ها نرم و کوچک و بسمت عقب متمایل بوده و چین خورده می باشد. چشم ها تیزبین، براق، هوشیار و حاکی از شجاعت است.

حساس، شیرین و باهوش. باوفا، شجاع و مشتاق. گریهاند سگ فوق العاده باهوشی است اما خوی لجوج آن در برابر غریبه ها و حتی صاحبش می تواند گاهی اوقات مشکل ساز باشد. بنابراین بهتر است که این سگ را در سنین پایین تر اجتماعی کرد. در دو نوع مسابقه ای و نمایشی آن دارای خلق و خوی آرام هستند.

نژاد سگ انگلیش اسپرینگر | English Springer

انگلیش اسپرینگر اسپانیل سگی است خوش بنیه‏، با جثه ای متوسط و گوش های بلند و آویزان. وزن نسبت به ظاهر سگ سبک است، پاهای جلو صاف و سر قدرتمند و سبک می باشد و تقریباَ طول سر و گردن یکسان است. چشم ها متوسط و پر محبت که بسته به رنگ حیوان عسلی و یا قهوه ای می باشد. بلندی گوش ها تا بینی ادامه دارد. دارای فک قوی و دندان های منظم می باشد. به رنگ های جگری، جگری-سفید، سفید-مشکی و آبی یافت می شود.

سگی است آرام، با رفتار دوستانه، بسیار اجتماعی و عالی با کودکان. باهوش، مطیع، بازیگوش و پر انرژی، با قدرت فراگیری بالا، شجاع و شیرین. این سگ عاشق همه است. دوست دارد تا همیشه در کنار انسان ها باشد و از تنها ماندن بی زار است. عاشق شنا و بازی است. معمولاَ با سایر سگ ها و حیوانات خانگی خوب است. اگر تنها بماند ممکن است زیاد پارس کند مگر اینکه در تولگی به خوبی آموزش ببیند. اسپرینگر دارای دو نوع مزرعه ای (شکاری) و خانگی است. نوع شکاری آن برای شکار پرورش می یابد، دارای موهای کوتاه تر و انرژی بیشتر است و نوع نمایشی (خانگی) دارای موهای بلندتر است که غالباً قسمت های جگری و مشکی رنگ آن بیشتر از سفیدش می باشد و عموماً آرامتراند.

نژاد سگ انگلیش ستر | English Setter

یک سگ شکاری آموزش یافته با تفنگ، باهوش و صبور که از لحاظ قدرت بدنی، استقامت، خوش اندامی و رفتار ایده آل می باشد. موها یک دست و پر پشت. سگ های نر کاملاً عضلانی و ماده ها ظریف هستند. گردن بلند، زیبا و عضلانی است و حالت خمیده دارد. سینه عمیق دارد. دم در ادامه خط پشت قرار گرفته است. زمینه سفید رنگ با مخلوطی از موهای تیره تری که با درجات مختلف واقع شده اند. لکه های بزرگ بر روی بدن نامطلوب است.

باوقار، دوستانه، بدون خجالت، نترس و غیر شرور. بسیار سرزنده و حساس است و رابطه خوبی با کودکان دارد. به پارس کردن علاقه دارد و باید او را از سنین کم نسبت به این کار منع کرد.

نژاد سگ انگلیش پوینتر | English Pointer

پوینتِر اولین نژادی است که به منظور شکار از آن استفاده شد. پوینتِزهای امروزی برای شکار با تفنگ کاملا تخصص یافته هستند. اندام های حرکتی چابک، قابل انعطاف و عضلانی با تمام هماهنگی های لازم و انرژی فراوان باعث سرعت، مقاومت و توانایی این حیوان گردیده است. این سگ مناسب ترین نوع برای زنان و مردانی است که در دشت ها به جستجو می پردازند. گردن دراز، خشک، عضلانی و مختصر خمیده دارد. آرنج ها به خوبی بسمت پایین می آیند و با یکدیگر کاملا موازی هستند. دم در قائده کلفت و سنگین به سمت عقب نازک تر می شود. به رنگ های جگری، لیمویی، مشکی، نارنجی، توأم با رنگ سفید یافت می شود. در سگ های تیره بینی باید تیره و در رنگ های روشن، بینی باید رنگ روشنی داشته باشد.

خلق و خو و زیرکی آن را به یک حیوان معاشرتی و اجتماعی چه در منزل و چه در محیط بیرون تبدیل کرده است. این سگ صبور است و در عین حال هیچ ترس و واهمه ای از انسان و سایر حیوانات ندارد. پر قدرت، پر انرژی و وفادار است. خلاصه یک دوست واقعی است! با کودکان رفتار مهربانی دارد. پوینتِر سگ استقلال طلبی است و اصولاً با حیوانات و سایر سگ ها کنار می آید.

نژاد سگ انگلیش فاکس هاند | English Foxhound

فاکس هاند یک سگ خوش اندام و زیبای شکاری است. داری ماهیچه های بلند و جمجمه پهن می باشد. گردن بلند و چشم ها جذاب و بزرگ و گوش ها آویزان می باشند. پاها بلند و صاف و در انتها تخم مرغی شکل اند. معمولاً به رنگ های سفید – قهوه ای – سیاه و یا دو رنگ یافت می شوند. دم در امتداد خط پشت قرار دارد.

فاکس هاند شکارچی فعال، شجاع، پر محبت و مسئول در مقابل آقایش می باشد. با سایر افراد رابطه خوبی دارد خصوصاً کودکان. از زندگی گروهی با سایر سگ ها لذت می برد و با سایر حیوانات خانگی کنار می آید. می تواند با سرعت زیاد برای ۵-۶ ساعت حتی در آب و هوای گرم بدود و فعال باشد. گرچه در جوانی انرژی زیادی دارد اما بهتر است تا در سن ۷-۸ سالگی بازنشسته شود. نوع انگلیسی آن سرعت کمتری در مقایسه با نوع آمریکاییش دارد. گونه های نمایشی برای نگهداری آسان تر می باشند چراکه نوع شکاری آن بسیار فعال و پر جنب و جوش است.

نژاد سگ انگلیش کوکر | English Cocker

انگلیش کوکِر اِسپانیِل سگی است باهوش با اندازه ای متوسط و گوش های بلند و آویزان (بلندی گوش ها حداقل تا بینی می باشد). سگ قدرتمند، به همراه پشت صاف و پاهای متوسط و چشم های تیره رنگ و پر نفوذ. رنگ بینی سیاه یا قهوه ای، بسته به رنگ سگ می باشد که البته سیاه بیشتر مورد پسند پرورش دهندگان است. دارای سینه ای عمیق و پنجه های تخم مرغی شکل می باشد. پوشش خارجی به رنگ های متنوعی اعم از سیاه، جگری یا سرخ، قهوه ای و یا چند رنگ یافت می شود. انگلیش کوکِر اِسپانیِل دارای دو نوع شکاری و نمایشی می باشد که نوع شکاری آن از موهای کوتاه تری برخوردار است.

انگلیش کوکِر اِسپانیِل سگی سر سخت، پر انرژی، شیرین و با محبت است. نسبت به کودکان آرام و مهربان است. دستوراتی را که می شنود با احترام اجرا می کند. سگ اجتماعی است و نسبت به غریبه ها آرم می باشد. زیاد پارس نمی کند. برخی از ماده ها حالت سلطه جویانه دارند و نرها تمایل بیشتری نسبت به ساخت لانه از خود نشان می دهند. نوع شکاری آن برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی باشد و به فضای آزاد برای جست و خیز و فعالیت بدنی نیاز دارد. معمولاً رابطه خوبی با گربه ها دارند.

نژاد سگ دالمیشن | Dalmatian

بدن دالمِیشِن به طرز ویژه ای خالدار، باوقار، قوی، عضلانی، فعال و از لحاظ رفتاری بدون خجالت و هوشیار است. تحمل بدنی او زیاد است و دارای سرعت قابل توجهی می باشد. دارای طول مناسب و فاقد پوست شل است. بالای جمجمه پهن است و دارای یک شیار کم عمق می باشد. دم در امتداد خط پشت قرار دارد و نباید خیلی پایین قرار گیرد و حات فر خورده ندارد. موها کوتاه ، متراکم و نرم است. رنگ آن سفید است و لکه های بدن سیاه یا جگری رنگ هستند. معمولاً لکه های موجود بر سر، پاها و دم کوچک تر از لکه های بدن می باشند.

دالمِیشِن برای شکار و دویدن در کنار اسب سواران پرورش یافته است. بازیگوش، شاد و بسیار با وقارمی باشد و به همراهی و دوستی با انسان ها نیاز دارد. عدم فعالیت بدنی کافی در روز او را به یک حیوان عصبی، کلافه و ناراحت تبدیل می کند. علاقه دارد تا تمامی اوقات را در کنار صاحبش بگذراند و به همین سبب برای نگهداری در حیاط و به صورت تنها مناسب نمی باشد. حافظه بسیار قوی دارد و خاطراتش را تا سال های زیادی به یاد می آورد. به دویدن و بازی کردن علاقه زیادی دارد. معمولاً با سایر حیوانات به خوبی کنار می آید اما گاهی اوقات نسبت به سایر سگ ها و همچنین نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند. می توان آنها را بعنوان سگ نگهبان تربیت کرد. دیدبان خوبی می باشد. تعداد توله ها در این نژاد زیاد است و گاهی به پانزده عدد نیز می رسد.

نژاد سگ افغان هاند | Afghan hound

اَفغان هاند یک سگ شکاری اشرافی می باشد دارای جثه ای بلند و سر باریک و کشیده است. بینی سیاه، چشم ها تیره و بادامی شکل و گوش ها بر روی سر افتاده است. گردن بلند و قدرتمند، پاها بلند و صاف و در انتها بزرگ و پوشیده از مو می باشد. دم دارای یک فر در انتها است اما بصورت حلقه در پشت بدن حیوان قرار نمی گیرد. موهای بلند و ابریشمی آن تقریباً در هر رنگی خصوصاً شنی یافت می شود.

سگی است با ابهت و گاهی اوقات گوشه گیر و نجوش اما بسیار شیرین. باوفا، پر محبت و حساس. باید با مهربانی آموزش ها را به او آموخت. به او لقب «شاه سگ ها» را داده اند. برای کودکان پیشنهاد نمی شود. با غریبه ها خو نمی گیرد و نسبت به تازه واردان مهاجم می باشد.

نژاد سگ بلادهاند | Bloodhound

بِلاد هاند سگ شکاری بسیار قدرتمند و بزرگی است که دارای عضلات بلند و کشیده می باشد. گوش های افتاده و پوست چروکیده دارد. دارای گردن عضلانی است و ستون فقرات در مقایسه با جثه حیوان قدرتمند می باشد. شانه قدرتمند او امکان کارهای طولانی مدت و سخت را برای حیوان فراهم می کند. پاهای جلویی صاف، عضلانی و قدرتمند است. دارای موهای کوتاه و زبر می باشد که البته در ناحیه جمجمه و روی گوش ها نرم تر است. به رنگ های سیاه و قهوه ای، سرخ و قهوه ای یافت می شود.

بِلاد هاند سگی مهربان، نجیب، اشرافی و دوست داشتنی می باشد. آرام، پر محبت و عالی با کودکان. به راحتی گوشه ای دراز می کشد و اجازه می دهد تا کودکان از سر و کولش بالا روند! این نژاد عاشق توجه و محبتی است که از سوی کودکان کسب می کند. بسیار پر انرژی و مستقل می باشد و آموزش هایی که به او داده می شود باید آرام و پیوسته صورت گیرد. گرچه سگ آرامی است اما افکار مخصوص به خود را دارد و غالباً آن افکار را به جای دستورات صاحبش دنبال می کند. هرگز نمی توان یک بِلاد هاند را در محیط محصور نشده نگهداری کرد زیرا حس شکارچی بودن او همیشه خطر ساز خواهد بود. ۹۰% بِلاد هاند ها را نمی توان حتی از قلاده آزاد نمود.

نژاد سگ برزی | Borzoi

بُرزُی سگی بلند قد، اشرافی، دارای سر لاغر و باریک می باشد. گردن قدرتمند و سینه عمیق و باریک دارد. بینی سیاه و چشم ها تیره رنگ می باشد. گوش ها بر روی گردن خوابیده است به جز مواردی که سگ هوشیار می شود. موهای بلندی دارد که می تواند داری موج و یا فرهای درشت باشد. به رنگ های سفید، طلایی، سرخ و طوسی به همراه لکه های سیاه و چند رنگ یافت می شود.

بُرزُی سگی شیرین، باهوش، مغرور و بسیار باوفا نسبت به اعضای خانواده است. سگ با محبتی است خصوصاً نسبت به افرادی که به خوبی می شناسد. بسیار باهوش است و استعداد خوبی در آموختن دارد اما توجه داشته باشید که آموزش های او باید به همراه احترام دو طرفه باشد. خصلت بُرزُی در تمیزی شبیه به گربه ها است. نژاد ساکتی است و خیلی کم پارس می کند. نباید در مکان های عمومی از قلاده آزاد شود. معمولاً با سایر سگ ها کنار می آید اما نباید با حیوانات اهلی کوچک مانند خرگوش ها تنها باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. در سنین رشد باید توجه زیادی به رژیم غذایی اش نمود.

نژاد سگ وایمارینر | Weimaraner

وایمارینر دارای موهای کوتاه نرم و براق به رنگ خاکستری، جثه بزرگ، عضلانی و ورزش کار می باشد. رنگ پوشش ناحیه سر و گوش ها نسبت به سایر قسمت های بدن روشن تر است. چشمها به رنگ کهربایی، خاکستری – آبی یا خاکستری و بسیار تیزبین می باشد. بینی خاکستری عضلات قدرتمند، گوش ها آوزیان و دم در سگ بالغ دو ساله حدود ۴ سانتیمتر است. پنجه های بسیار مناسبی جهت شنا کردن دارد.

خوشحال، دوست داشتنی و شاداب. پر احساس و سرکش. باهوش و بی انضباط که می تواند گاهی اوقات سگی لجباز شود. باید از تولگی تحت آموزش های جدی و منظم قرار گیرد. استعداد زیادی در یادگیری دارد. نسبت به غریبه ها و سایر سگ ها تندخو است. باید در تولگی اجتماعی شود. در دفاع از قلمروش جدی است. بسیار شجاع و با وفاع. با حیوانات کوچک میانه خوبی ندارد. به هیچ عنوان سگ چوپان و مزرعه نخواهد بود. وایمارینر باید در منزل و در کنار خانواده زندگی کند. عاشق توجه است و اگر او را تنها رها کنید خیلی زود به موجودی نا آرام و عصبی تبدیل می شود.

یک مدافع است و معمولاً رفتار مهربانی با کودکان دارد. البته برای کوکان کم سال پیشنهاد نمی شود. بسیار پر انرژی است و اگر بخوبی آموزش نبیند بر روی مبلمان و وسایل می پرد و جست و خیز می کند و ممکن است حتی تصادفاً به کودکان آسیب برساند. نباید هرگز آنها را تنبیه بدنی کرد، زیرا به محض آنکه چیزی آنها را بترساند همیشه از آن دوری خواهند کرد. این نژاد به پارس کردن علاقه دارد و دارای حس بویایی فوق العاده ای است، خستگی ناپذیر است و برای شکار هر نوع موجودی مناسب می باشد.

نژاد سگ ویشلا | Vizsla

ویشلا سگ شکاری با جثه متوسط است. طول بدن تنومند آن بیشتر از ارتفاعش می باشد. جمجمه گرد و عضلانی می باشد. فاصله بین گوش ها پهن و عریض است. و این پهنا تا پیشانی ادامه دارد. رنگ بینی مطابق با رنگ پوشش خارجی حیوان متغیر می باشد. گردن عضلانی، قدرتمند و بدون چین خوردگی است. دندان ها هم سطح و همانند قیچی یکدیگر را قطع می کنند. رنگ چشم ها با رنگ پوشش بدن همسان است. گوش ها بلند، نازک و ابریشمی در دو سوی سر آویزان و در انتها گرد می باشد. دم ضخیم می باشد و عموماً دوسوم طول آن را جراحی می کنند.

توجه: بریدن دم در کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع می باشد. پاهای جلویی قدرتمند و پنجه ها همانند گربه می باشد. ناخن ها را معمولاً با عمل جراحی بر می دارند. پوشش خارجی کوتاه در رنگ های طلایی روشن و تیره یافت می شود.

ویشلا نژادی است فهمیده، آرام و دوست داشتنی. زیرک و بسیار آموزش پذیر در سطوح بالا. آنها به توجه عاطفی و روانی به صورت روزانه نیاز دارند. آنها به صاحبی بردبار، آرام و حاکم نیازمندند. اگر آنها شما را صاحب با قدرت احساس نکنند، به سگی لجباز و سمج و خودسر مبدل می شوند. قابل اعتماد با کودکان، عاشق بازی های طولانی مدت و بسیار پر انرژی است. اگر بصورت روزانه به فعالیت و بازی نپردازد ممکن است رفتاری آزار دهنده برای افراد بی تجربه دربر داشته باشد.

ایده آل برای کودکان پر انرژی! به سرعت به زندگی با خانواده انس می گیرد و عموماً با سایر سگ ها رفتار خوبی دارد. نژادی است بسیار ورزشکار و عدم فعالیت بدنی کافی او را به سگی مخرب و عصبی تبدیل می کند. اجتماعی کردن این نژاد نسبت به سایر سگ ها، اماکن، مردم و صداها از واجبات بوده و باید از تولگی او را فرمانبردار آموزش داد. این نژاد بسیار آموزش پذیر است و جلب رضایت صاحبش را دوست دارد به شرط آن که بدرستی بفهمد شما چه چیزی از آن می خواهید. به جویدن اشیاء علاقه مند است.

ما این نژاد را برای همه پیشنهاد نمی کنیم. اگر شما فردی هستید که به پیاده روی های طولانی در روز (۱.۵ کیلومتر در روز) علاقه ندارید اصلاً به سراغ این نژاد نروید. آنها توانایی های زیادی همانند شکار، آوردن شکار، اشاره کردن به شکار و دیدبان دارند. اگر از تولگی با گربه ها آشنا شود، رابطه خوبی با آنها خواهد داشت، اما ما پیشنهاد نمی کنیم با حیواناتی همانند خوکچه هندی (گینه پیگ)، همستر و خرگوش رها شود. ویشلا به فعالیت روزانه جسمی و روانی و صاحبی با اعتماد به نفس و حاکم نیاز دارد.

نژاد سگ ویپت | Whippet

ویپِت شبیه به یک گِریهاند کوچک است. جثه خوش اندام، باوقار و باریک دارد. دارای پوشش کوتاه و چرمی مانند است که به رنگهای متنوعی اعم از سیاه، قرمز، قهوه ای، سفید و چند رنگ یافت می شود. دارای ماهیچه های بلند و باریک می باشد. این گِریهاند کوچک گوش هایی به شکل گل رُز و سینه ای فراخ دارد. ستون فقراتش بلند و صاف است.

ویپِت نژادی باهوش، سرزنده، با محبت، شیرین و مطیع است. در داخل خانه آرام می باشد. نباید تحت آموزش های خیلی سخت و خشن قرار گیرد چراکه این نژاد چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ فیزیکی بسیار حساس است. بهترین راه آموزش، آموزش همرا با بازی و دویدن می باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد اصولاً سگ تمیزی است و نگهداری از آن آسان می باشد همچنین سگ مناسبی برای اشخاصی است که زیاد سفر می کنند. شخصیت شیرین آن او را به یک دوست و همراه خوب تبدیل کرده است.

نژاد سگ ردیژن ریدج بک | Rhodesian Ridgeback

ردیژن ریدج بک یک سگ شکاری بزرگ جثه، عضلانی و خوش ترکیب است. دارای پوشش خارجی کوتاه، نرم و براق است که به رنگ قهوه ای کم رنگ تا تیره یافت می شود. لکه های سفید بر روی سینه و پاها طبیعی است. جمجه صاف، کشیده و پهن است، به همراه فک عضلانی و قدرتمند. چشم ها گرد، درخشان و تیزبین می باشد. رنگ بینی مشکی یا قهوه ای متناسب با رنگ پوشش حیوان است. پاهای جلویی کاملاً صاف، قدرتمند و دارای استخوان های سنگین می باشد.

یک شکارچی خوب و قابل! ردیژن ریدج بک در شکار بسیار درنده اما در خانه آرام، مطیع و سر به زیر است. بعضی از آنها با کودکان رفتار خوبی ندارند و از اینکه شخصی برای آنها مزاحمت ایجاد کند بسیار ناراحت می شوند. بسیار باهوش، شجاع و باوفاع نسبت به اعضای خانواده اند. طرز فکر مخصوص به خود را دارد. با غریبه ها برخورد می کند. استقامت زیادی دارد و برای اینکه به یک سگ همراه بسیار خوب تبدیل شود نیاز به یک صاحب مسلط و حاکم دارد تا او را از سنین پایین تحت آموزش های لازم قرار داده و اجتماعی کند. آنها بسیار باهوشند و فرامین را خیلی زود می آموزند، اما همچنین قدرتمند اند و گاز گرفتن آنها می تواند خطرناک باشد. بسیار مدافع صاحبش است. همچنین نگهبان و دیدبان خوبی می باشد. از دادن غذای اضافی به آن خودداری نمائید. اگر از تولگی با گربه و سایر حیوانات اخت نشود برای آنها بسیار خطرناک خواهد بود!

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا
چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب