همه‌ی نژادهای سگ های قطبی را بشناسیم

سگ های قطبی
فیسبوک
لینکدین
توییتر
تلگرام
واتس اپ
پینترست
ایمیل

در این پست قصد داریم تا شما را با انواع سگ های قطبی یا شمالی آشنا کنیم تا با دانستن خلق و خو و ویژگی های هر کدام از سگ های این نژاد، بهترین سگ با توجه به شرایط خود را برای نگهداری، انتخاب کنید. در ادامه با چاپارل همراه باشید تا انواع سگ های قطبی را بیشتر بشناسیم.

نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه نگهداری و تربیت سگ دارید؟

در اپلیکیشن آموزشی دانشنامه سگ به صورت مفصل و کامل به بررسی انواع نژادهای سگ پرداختیم و ویژگی های هر سگ را به صورت جزیی، شامل: خلق و خو، وزن و ارتفاع، مشکلات سلامتی، شرایط نگهداری، فعالیت بدنی، طول عمر، آراستن، تاریخچه و دسته بندی سگ، پرداختیم. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اپلیکیشن آموزشی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کنید و از 100ها مطالب آموزش آن که یکی از بزرگترین مراجع آموزش تربیت و نگهداری سگ هست، استفاده کنید.

کسب اطلاعات بیشتر و دانلود اپلیکیشن نگهداری و تربیت سگ


 

نژاد سگ شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینو سگی کوچک جثه و جمع و جور است. سر در تناسب مناسبی با بدن قرار دارد. لب ها و بینی مشکی رنگی دارد، دندان های منظم همانند قیچی روی یکدیگر قرار دارند. چشم ها عمیق و مثلثی شکل و به رنگ تیره می باشد. چشم ها معمولا سیاه رنگ هستند. گوش ها مثلث شکل و نسبت به سایر اعضای بدن کوچک می باشد. پاهای جلو صاف هستند و ناخن ها ممکن است با جراحی بیرون کشیده شوند. دم حلقوی و بر پشت حمل می شود و در ابتدا ضخیم می باشد.

پوشش خارجی دولایه دارد که لایه زیرین نرم و ضخیم و لایه خارجی صاف. در رنگ های پرتقالی، سفید، قرمز، مشکی – بلوطی یافت می شود. سفیدی در نوک پاها و دم قابل قبول است. معمولاً دارای مارک هایی در قسمت ابروها، گونه، چانه و سینه می باشد.

شیبا اینو سگی هوشیار، با اعتماد به نفس و شجاع است. دوست داشتنی، مهربان و آموزش پذیر است. سگ های تمیزی هستند و بسیار کم پارس می کنند و همیشه در کنار و نزدیکی صاحبش می ماند. بازیگوش و سرزنده، با استقامت و پر سرعت است. یک شیبااینوی اجتماعی شده با کودکان، گربه ها و سایر سگ ها رابطه خوبی دارد. این نژاد را باید از سنین پایین اجتماعی نمود و کاملا او را متوجه نمود که آلفا (رئیس) کیست. ذاتاً از آن به عنوان سگ شکاری بهره گرفته می شد. نباید شیبااینو را در مکانی با حیوانات کوچک تنها رها کرد (خرگوش، خوکچه هندی و پرندگان کوچک). همیشه در بیرون از منزل از قلاده استفاده کنید چراکه این نژاد به دویدن و تعقیب و گریز علاقه مند است.

نژاد سگ سیبرین هاسکی | Siberian Husky

هاسکی سگی قدرتمند و کاری می باشد. در همه رنگ ها از سیاه یک دست تا سفید یافت می شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می شود. در اکثر سگ ها صورت و زیر بدن سفید می باشد. گوش ها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ در سیبری دارای چشمان آبی رنگ می باشند.

چشم ها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی – قهوه ای). در بین پنجه ها دارای مو می باشد که این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم می باشد. هاسکی قادر است تا در دمای ۶۰- درجه به راحتی زندگی کند.

سگی آرام و بازیگوش می باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده ای که در آن بزرگ می شود بسیار علاقه مند است. باهوش، اجتماعی و با محبت می باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می کند بنابراین دیدبان خوبی نمی باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد، چرا که هاسکی می تواند گاهی اوقات لجباز شود.

اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می رود. از تنهایی بیزار است، بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد.

نژاد سگ اسچیپرکی | Schipperke

اسچیپرکی سگی است کوچک، بدون دم، دارای پوشش خارجی مضاعف و زبر که در اطراف گردن پرپشت می شود. تنها رنگ مشکی براق در مسابقات قابل قبول است، گرچه گاهی نیز در رنگ های برنز تیره یافت می شود. جثه اش کوتاه و گرد است. سینه پهن است و تقریباً تا آرنج حیوان می رسد. سرش به شکل روباه است، پیشهانی پهن، گرد و جلو آمده می باشد. چشم ها بیضی شکل به رنگ قهوه ای تیره، بینی همیشه سیاه رنگ، دندان ها منظم، گوش ها مثلثی شکل و تیز می باشد. اگر با دم به دنیا آید باید دمش جراحی شود.

اسچیپرکی سگی است کوچک، سریع و پر انرژی. دارای خصوصیات یک نژاد بزرگ در یک جثه کوچک. دارای خلق و خوی گرم، اعتماد بنفس و مدافع می باشد. از غریبه ها خوشش نمی آید. بسیار فداکار و باوفا است خصوصاً با کودکان. واقعاً به صاحبش وابسته می شود. هشیار است و از قلمرواش حتی اگر یک آپارتمان کوچک باشد با جدیت محافظت می کند. با گربه ها و سایر حیوانات خانگی رفتا خوبی دارد. اگر غریبه ای وارد قلمرواش شود پارس می کند. دوست خیلی خوبی برای کودکان است.

نژاد سگ ساموید | Samoyed

این نژاد بدن عضلانی، قوی، پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده (برای محافظت از پنجه ها و بینی در مواقع استراحت) این حیوان را قادر می سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند. این نژاد از تیپ اشپیتسز می باشد که می تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد. حتی موهای ضخیم و متراکم آن را می تنند و از آن لباس های گرم می بافند. در سیبری از آن برای مسابقات، شکار، سورتمه کشی و چوپانی گوزن استفاده می شود. حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیاد آن را به یک سگ ناجی کوهستان تبدیل کرده است. سگهای ساموید Nansen کاشف قطب شمال را همراهی می کردند.

ساموید نژاد آرام و صلح طلب و بسیار فداکار است. همه را دوست دارد اما تنها از یک نفر حرف شنوی دارد. خیلی زود با همه خو می گیرد و بازیگوش است. دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد. سگ مناسبی برای اعضای خانواده است و رفتار مهربانی با کودکان دارد. استعداد یادگیری خوبی دارد و باید از سنین پایین مورد آموزش قرار گیرد. سرزنده و احتماعی است اما اگر برای مدت طولانی تنها بماند کلافه شده و شروع به جویدن اجسام در اطرافش می کند. زیاد پارس می کند و نگهداری آن در کنار سایر حیوانات خانگی توصیه نمی شود.

نژاد سگ نروجین الکهاند | Norwegian Elkhound

الکهاند نروژِی سگی است دلیر با جثه ای متوسط، از سگ های گونه اشپیتز. سگی است قوی هیکل به شکل چهار گوش که دارای استقامت زیادی می باشد و می تواند چندین روز تمام وقت به شکار بپردازد. دارای پوشش دو لایه به رنگ خاکستری و خاکستری کمرنگ در زیر می باشد. پوزه، گوش ها و نوک دم مشکی رنگ می باشند. دارای سری پهن و سه گوش است. آرواره های او بسیار قوی هستند. چشم ها قهوه ای تیره، دوستانه و باهوش می باشند.

دم در پشت حیوان پیچ خورده است. بدن نسبتاً کوتاهی دارد. دارای سینه عمیق و نسبتاً پهنی است. دست های جلویی صاف و موازی یکدیگر هستند. دارای پنجه ای کوچک و کلفت می باشد. الکهاند مشکی نیز وجود دارد که به عنوان نژاد دیگری شناخته شده است. اما فقط مطالب کمی راجع به این نژاد در بیرون از اقامتگاهش، نروژ آشکار شده است.

الکهاند نروژی نترس است و رفتار دوستانه ای دارد. اما برخی از آنها ممکن است تا حدی با غریبه ها محتاط باشند. او با خانواده و دوستانی که می شناسد با اشتیاق رفتار می کند. آنها همراهانی قابل اطمینان، پر انرژی و با کودکان گوش به زنگ هستند و می توانند سگ های نگهبان معقولی باشند. آنها تمیز و مطیع، خون گرم و باوفا، سرگرم کننده و حساس هستند. مانند سایر نژاد سگ های قطبی الکهاند نروژی مستقل است. او ممکن است تاحدی به طور پایدار به آموزش فرمانبرداری کردن احتیاج داشته باشد. بسیار مهم می باشد که با این سگ سفت و سخت رفتار شود اما به او مهربانی و عاطفه هم نشان دهید. باید با توله های این نژاد سفت و سخت با تربیت کردن ملایم رفتار کرد. با لطافت کافی این نژاد را تربیت کنید.

شما با تنبیه کردن نامنصفانه می توانید او را برای مدت زمان طولانی ناراحت کنید. آنها برای نگه داشتن شکار پرورش داده شده اند. آنقدر پارس می کند تا شکارچی برسد. برخی از الکهاندهای نروژی به میزان بسیار زیادی پارس می کنند. آنها همچنین علاقه به پرسه زدن دارند. بهترین راه برای بستن سگهای سورتمه، گذاشتن آنها بصورت جفت (یک نر، یک ماده) است. اگر هر دو با هم افسار شده باشند، سگ نر گرایش بیشتری به جنگیدن پیدا می کند. همچنین آنها ممکن است که با هم جنس خود در یک خانه پرخاشگری کنند. در برخی از منابع آمده است که الکهاند نروژی معمولاً با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد اما برخی دیگر می گویند که آنها غیر قابل اطمینان هستند و باید محتاط بود.

نژاد سگ لابرادور هاسکی | Labrador Husky

لابرادور هاسکی شباهت بسیار زیادی به گرگ دارد. کمی از سگ اسکیموی کانادایی (Canadian Eskimo Dog) و مالاموت آلاسکایی (Alaskan Malamute) کوچک تر است ولی از ساموید (Samoyed) و سیبرین هاسکی (Siberian Husky) بزرگ تر می باشد.

لابرادور هاسکی یک نژاد شناخته نشده است. او مخلوط لابرادور با هاسکی نمی باشد، او یک نژاد خالص از سواحل لابرادور می باشد. آنها از جهت های مختلفی شبیه به گرگ می باشند، آنها پارس نمی کنند، اما مانند گرگ می توانند زوزه بکشند.

نژاد سگ کیزهاند | Keeshond

کِیزهاند سگی کوچک و قدرتمند به همراه پوشش بلند و مضاعف می باشد که خصوصیات رفتاری آن شبیه به سامویدها است. چشم ها به رنگ بلوطی و گوش های مثلثی شکل برافراشته دارد. دم پر پشت و فر خورده می باشد. به رنگ های طوسی و کرم و مخلوط چند رنگ یافت می شود. موهایش همیشه تمیز و برس کشیده شده نشان می دهد.

دوست و همراه خوبی برای کودکان می باشد. سر زنده، باهوش و بسیار هوشیار است. آموزش ها را به سرعت فرا می گیرد اما باید توجه داشت تا آموزش ها با آرامش و دقت انجام شوند. همه را دوست دارد و ترجیح می دهد تا همیشه در کنار اعضای خانواده باشد. اصولاً با سایر حیوانات به خوبی کنار می آید. علاقه زیادی به پارس کردن دارد و دیدبان خوبی می باشد. تقریباً می توان کِیزهاند را جهت انجام هر کاری تربیت کرد. این نژاد برای سال های متوالی در کشتی های یونانی (Dutch) برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گرفت.

نژاد سگ گرین لند داگ | Greenland Dog

گرین لند داگ شبیه به سگ اسکیوی کانادایی می باشد. اما از او سبک تر و بلندتر است. دارای پوشش دولایه مضاعف می باشد که پوشش زیرین زبر و متراکم و پوشش خارجی ضخیم می باشد، که به آنها کمک می کند تا در درجه هوای ۵۰- تا ۷۵- فارنهایت طاقت بیاورند. آنها گوش های کوچک مثلثی شکلی دارند. سر تنومند و پهن است. دارای آرواره های فوق العاده قدرتمندی می باشد. دم بزرگ و پر پشت است که تا پشت سگ فر می خورد و در هنگامی که سگ خوابیده است از صورتش محافظت می کند. دارای پاهای استوار و قدرتمند به همراه پنجه های بزرگ می باشد.

بسیار کناره گیر و مستقل است. گرین لند داگ با صاحب خود بسیار مهربان و خونگرم است. این نژاد از نژاد سگ های کاری است. آنها خلق و خوی مهربانی دارند. آنها مستقل، از خود راضی، خشن و پر سر و صدا هستند حتی هنگام بازی کردن. این سگ نمی تواند به سادگی در اطراف خامه دراز بکشد، این نژاد احتیاج دارد که کار کند یا فعالیت زیادی داشته باشد. این سگ اخیراً به عنوان همراه پیاده روی در نروژ و سوئیس بسیار محبوب شده است.

این نژاد اغلب با اسکیموها زندگی می کند و آنها را در کارهای سخت یاری می کند. آنها در کشیدن سورتمه و شکار خرس و دیگر پستانداران به اسکیموها کمک می کنند. آنها معمولاً با مردم خوب هستند و هیچ غریزه نگهبانی و حمایتی ندارند، اما مهارت زیادی در شکار دارند. آموزش دادن به این سگ ها بسیار دشوار است و برای این کار باید صبر و شکیبایی زیادی داشته باشید. این نژاد هنوز بسیاری از اخلاق و رفتارهای گرگ، در غریزه اش باقی مانده است و سگ های حکم فرمایی هستند.

بنابراین صاحب گرین لند داگ باید برجسته و حکم فرما باشد و به سگ نشان دهد که او “رئیس است” نه سگ. سگ ها باید صاحب خود را بعنوان رئیس و فرمانده قبول کنند. این نژاد پرسه زدن را دوست دارد. گرین لند داگ اغلب در مسابقات سگ با سورتمه و ارابه دیده شده می شود.

نژاد سگ اشپیتز آلمانی | German Spitz

جرمن اشپیتز (اشپیتز آلمانی) در انواع رنگ ها یافت می شود، رنگ های مشکی، قهوه ای، قهوه ای نارنجی، طوسی، سفید و چند رنگ به وفور یافت می شود. گوش ها کوچک، مثلثی شکل، مقداری به هم نزدیک و برافراشته اند. طول پوشش خارجی سر در مقایسه با سایر بدن کوتاه تر است اما همچنان ضخیم می باشد. پاها کوچک و بین انگشتان مو دارد. چشمان درشت، دم حلقه زده بر پشت به سمت کنار بدن می افتد.

خوشحال، هوشیار و دیدبانی خوب می باشد. آنها خیلی خوب می پرند و عاشق ایستادن بر روی پاهای عقبی شان هستند. مشتاق جلب توجه کردن و خوشنود نمودن صاحبانشان می باشند. از آنجا که ممکن است هنگام شنیدن زنگ درب و یا ورود افراد ناشناس چندین بار پارس کند بهتر است به خوبی از سنین تولگی آموزش دیده تا این عادت به همراه نداشته باشد. بسیار هوشیار، شجاع و سرگرم کننده اند. اگر آموزش نبینند تا انسان را به عنوان رئیس خود بپذیرند، گوش به فرمان وی نخواهد بود. این نژاد اگر از سوی صاحبش اجازه بیابد می تواند به سگی سلطه جو مبدل شود.

اگر شما به این سگ نشان ندهید که تمامی انسان ها از او برترند، خیلی با کودکان نخواهد بود. البته اگر کودکان نحوه برخورد با او را بدانند می توانند با هم رابطه خوبی برقرار نمایند. اگر از تولگی بخوبی اجتماعی نشود، نسبت به سایر حیوانات و سگ ها می تواند تندخو باشد. بهتر است برای اینکه شما را به عنوان رهبر و راهنما بپذیرد و همچنین انرژی فیزیکی و روانی اش را تخلیه کند، وی را به پیاده روی روزانه ببرید.

نژاد سگ آلاسکن کلیی کایی | Alaskan Klee Kai

سگ آلاسکن کلیی کایی نمونه کوچکی است از نژاد آلاسکن هاسکی که از لحاظ ظاهر فیزیکی شباهت زیادی به نژاد سیبرین هاسکی دارد. وزنی معادل ۴ تا ۱۸ کیلوگرم دارد و در سه اندازه و سه رنگ یافت می شود.

ریزش مو، پارس کردن و انرژی زیاد این نژاد باعث می شود که آن را برای همه افراد پیشنهاد نکنیم. به پیاده روی و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد. اگر در خانه مناسبی باشد می تواند به همراهی بی نظیر تبدیل شود. دارای رفتاری دوستانه و اجتماعی هستند اما با افراد غریبه محتاط اند. مطیع و بسیار دوست داشتنی. آنها به صاحبی آرام ولی جدی و با اعتماد به نفس نیاز دارند.

نژاد سگ آکیتا | Akita

بزرگترین عضو خانواده اشپیتز می باشد. آکیتا سگی است قدرتمند‏‏‌‏‏‏،‌ استوار، عضلانی با ظاهری مشخص و مجزا از سایر سگها. دارای عضلات کوتاه، سر بزرگ و صاف و سینه عمیق است. طول بدن تقریباً بیشتر از ارتفاع و در قسمت ستون فقرات صاف می باشد. گوش ها هم زاویه گردن، کوچک و نوک تیز به سمت جلو قرار دارند. چشم ها کوچک، مثلثی شکل و به رنگ قهوه ای تیره می باشد.

بینی قالباً به رنگ مشکی و یا قهواه ای سوخته یافت می شود. دم بصورت حلقه در پشت حیوان قرار دارد. پاها دارای پره و گربه مانند می باشد که آکیتا را به شناگر قابلی تبدیل کرده است. پوشش خارجی حیوان دارای موهایی صاف، کوتاه و یک دست در رنگ های سفید، قرمز، کنجدی و راه راه یافت می شود. صورت سیاه قابل قبول نمی باشد.

آکیتا گرچه سگ مطیعی است اما گاهی اوقات خودسر می شود. بسیار محتاط و مهربان نسبت به اعضای خانواده، باهوش، شجاع و نترس است. مشتاق برای یادگیری است و باید در سنین پایین تحت آموزش های لازم قرار گیرد. جزو رده های اول از سگ های گارد و بسیار باوفا است. نسبت به سایر سگ ها و حیوانات مهاجم است و نباید در اماکن عمومی از قلاده آزاد شود. قالباً با کودکانی که از اعضای خانواده باشند رفتار خوبی دارد اما ممکن است سایر کودکان را تحمل نکند و حتی گاز بگیرد. از همراهی صاحبش لذت می برد و خیلی زود حوصله اش سر می رود.

کالاهای مرتبط :

کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این کالاها در دیجی کالا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چاپارل

تمامی حقوق برای وب سایت چاپارل محفوظ است. طراحی و توسعه آل‌این‌وان وب